Підтримати
вул. акад. Богомольця 6Львів 79005, Україна
Тел.: +38-032-275-17-34
E-mail: [email protected]
Цитувати
Богдан Шумилович, Комуністичний підхід до роботи, 1960-ті, Reesources. Переосмислюючи Східну Європу, Центр міської історії, 28.10.2022
скопійовано

Комуністичний підхід до роботи, 1960-ті

Дата публікації 28.10.2022
Засновники Радянського Союзу вважали, що за основу нових форм праці слід взяти аматорську ініціативу і талант, як народний безмежний ресурс, та управляти цим за допомогою "всенародного контролю і обліку". Метод запровадження нових форм управління виробництвом став наймасштабнішою пропагандою трудових досягнень. Радянські ідеологи за звичкою цитували Леніна, який вважав, що праця може змінити людину при соціалізмі, і радив, як саме організувати соціалістичні змагання. Цей модуль історика Богдана Шумиловича присвячений темі праці в комуністичній пропаганді на прикладі 1960-х років.

Соціалістичні змагання в СРСР мали кілька етапів розвитку: ударники на перетині 1920-30-х, госпрозрахункові бригади, стахановський рух середини 1930-х, тисячники періоду Другої світової війни, стахановський ударний труд періоду “відновлення державної економіки” (1950-ті), а потім наприкінці 1950-х – комуністичне ставлення до праці. З 1970-х р.р., коли радянська економіка залежала винятково від природних ресурсів, соціалістичні змагання перетворилися на болісну обовʼязкову фікцію, хоча офіційно вони завершилися лише у другій пол. 1980-х.

Засновники Радянського Союзу вважали, що за основу нових форм праці слід взяти аматорську ініціативу і талант, як народний безмежний ресурс, та управляти цим за допомогою “всенародного контролю і обліку”. Метод запровадження нових форм управління виробництвом став наймасштабнішою пропагандою трудових досягнень. Радянські ідеологи за звичкою цитували Леніна, який вважав, що праця може змінити людину при соціалізмі, і радив, як саме організувати соціалістичні змагання:

При соціалізмі конкуренція дозволила б робітникам “проявляти свої здібності, розвивати свій потенціал і виявляти ті таланти, які придушуються при капіталізмі”. Одне з завдань нового радянського режиму полягало в тому, щоб “розвивати таку самостійну ініціативність робітників”, і, таким чином, праця сама по собі була визначена як творчий процес, до якого робітники долучалися добровільно і з ентузіазмом, під наглядом всеохопних механізмів обліку та контролю. [1]

Микита Хрущов, який намагався відокремити нові радянські ініціативи від сталінської трудової політики і сподівався відновити зв’язок з ленінськими поглядами, ввів різні підходи до соціалістичної конкуренції. Рух комуністичних трудових бригад зародився в жовтні 1958 року, в дні підготовки до 21-го з’їзду КПРС. Радянські історики (на кшталт Семьона Гершберга) стверджували, що оприлюднення резолюції вересневого пленуму ЦК КПРС (1958 р.) [2] про скликання в січні 1959 р. спеціального 21 партійного з’їзду спонукало до обговорення цільових показників семирічного плану розвитку народного господарства СРСР на 1959-1965 рр. Це, здавалося б, викликало вже традиційний політичний і виробничий підйом у робітничому класі, у колгоспному селянстві, серед радянської інтелігенції. По всій країні прокотилася хвиля мітингів і зборів, на яких трудящі брали на себе соціалістичні зобов’язання на честь 21-го партійного з’їзду. Відповідно до революційної традиції, що склалася в СРСР на честь видатних подій в житті соціалістичного суспільства з новими трудовими перемогами, колективи робітників, службовців і інженерно-технічних працівників приймали рішення про дострокове виконання річного плану, про підвищення продуктивності праці, впровадження нових технологій, скорочення витрат і поліпшення якості продукції.

Поряд з найважливішими виробничими цілями і в тісному зв’язку з ними учасники руху ставили перед собою завдання морально-етичного характеру, проблеми виховання свідомих робітників в комуністичному суспільстві. Вперше в історії соціалістичного змагання члени бригад і ударники комуністичної праці взяли на себе соціалістичні зобов’язання морального характеру. Зразковим персонажем на початку 1960-х років була Валентина Гаганова, молода жінка, яка стала членом Комуністичної партії в 1957 р. і була призначена начальником комсомольської молодіжної бригади. У 1958 р., коли в СРСР було започатковано переміщення комуністичних трудових бригад, партком попросив Гаганову перевестися у відстаючу бригаду. Таким чином, використовуючи свій досвід і вміння працювати з людьми, вона грамотно і по-новому організувала роботу в бригаді і швидко вивела її на перший план. Таке прагнення чиновники вважали зразковою формою етики комуністичних бригад, тому указом Президії Верховної Ради СРСР (8 липня 1959 р.) Валентині Гагановій було присвоєно звання Героя Соціалістичної Праці з нагородженням орденом Леніна і золотою медаллю “Серпа і молота”. Її історія часто висвітлювалася як приклад безкорисливого служіння інтересам радянського суспільства, що призвело до добровільного переходу від передової бригади з вищою заробітною платнею до відсталої і підняття її на передовий рівень. Незважаючи на те, що ця ініціатива Гаганової була мотивована чиновниками, вона була популяризована як видатний акт великого значення для подальшого зростання великого руху за комуністичне ставлення до праці. Згідно з пропагандою, “Почин” Гаганової (приклад самовідданої праці) отримав широке поширення серед багатьох робітників СРСР та інших соціалістичних країн. Вона ще кілька разів переводилася у відстаючі бригади, які під її керівництвом здобули звання комуністичних трудових бригад. З 1960 року – член Центрального комітету Профспілки працівників текстильної та легкої промисловості СРСР.

Такі робітники, як Гаганова, почали боротися з залишками минулого в свідомості людей, зміцнювати товариську солідарність і взаємодопомогу на роботі і вдома, стояти на сторожі норм соціалістичного суспільства. Вони обіцяли навчитися жити по-комуністичному, “вести виробництво так, щоб присвячувати свою працю, свої сили загальній справі” [3]. Ідеологи 1960-х років запевняли, що ідея Леніна про соціалістичний колективізм знайшла своє вираження в найпопулярнішому девізі конкурентів: “Один за всіх і всі за одного!” Отже, морально-етичні зобов ‘язання членів комуністичних трудових бригад мали мати виховний вплив на оточуючих. Відмінною рисою руху бригад і ударників комуністичної праці було те, що воно по-новому поставило проблему підвищення культурно-технічного рівня всієї категорії трудящих. Учасників змагань закликали взяти на себе зобов’язання закінчити середню або навіть вищу освіту. Комуністи вважали, що ця вимога відповідає новому етапу технічного прогресу СРСР, заснованому на впровадженні комплексної механізації і автоматизації виробництва, на застосуванні новітніх наукових досягнень. Комуністи прагнули, щоб високі технології відповідали високій культурі робітника, і цей союз нібито творив об’єктивні умови для усунення істотних відмінностей між фізичною і розумовою працею в СРСР.

Рух бригад і ударників комуністичної праці діяв певний період, але, як і в інших історичних випадках радянської трудової конкуренції, з часом активність пішла на спад. Якщо за офіційними даними зростання продуктивності праці в 1966-70 становило 6,8%, то в 1976-80 роках – 3,3%, а в 1981-85 роках – 2,7%. Темпи зростання національного доходу з 1966 по 1985 р. знизилися з 41 до 17%. 4. Вже в 1971 році ЦК КПРС мав видати указ “Про подальше вдосконалення організації соціалістичних змагань”, в якому йшлося:

Відбувається недооцінювання моральних стимулів до праці, а існуюча система морального заохочення не завжди послідовно застосовується і правильно використовується. Часто належне поєднання матеріальних і моральних стимулів не забезпечується. [5]

Чиновники змушені були визнати, що деякі партійні організації, профспілки, комсомольці, органи господарювання недооцінювали соціально-виховну роль соціалістичного змагання, його значення у формуванні ініціативи, залученні трудящих до управління виробництвом, підвищенні їх свідомості.

Незважаючи на відмінність назв від попередніх форм змагань, сутність руху бригад і ударників комуністичної праці в СРСР зводилася до форми спеціальної угоди, що обумовлювала умови і розміри оплати за певний обсяг робіт і всі інші необхідні виробничі умови. Держава взяла на себе зобов’язання дотримуватися трудового договору, не втручаючись в організацію праці і розподіл фонду оплати праці в межах договірного колективу, і не знижуючи встановлені ставки оплати праці. Крім вищих зарплат, передові робітники могли розраховувати на стандартний набір відзнак: фотографію на заводській дошці пошани, про них напишуть в заводській газеті, почесне звання зі значком на куртці, право фотографуватися біля Переможного Прапора, отримувати квартири і машини швидше за інших колег, отримати медаль або орден, а для особливо відзначених – давали навіть зірку героя соціалістичної праці. Однак урочиста обіцянка держави не скорочувати заробітну плату при збільшенні обсягів виробництва часто залишалася на папері. Щойно договірний колектив досягав підвищеної продуктивності, держава знижувала розмір заробітної плати до встановленого рівня середньої заробітної плати. Очевидно, що люди почали покидати змагальні бригади, і ініціатива часто благополучно зникала.

Література:

  1. V.I. Lenin, Collected Works, vol. 26: How to Organise Competition?
  2. Pravda, 7 September 1958.
  3. V. I. Lenin. Collected Works, vol. 31, P. 272.
  4. Voznesenskiy L.A. Istiny radi… [For the sake of truth…] Moscow: Respublika, 2004, P. 15.
  5. Kommunisticheskaia partiia Sovetskogo Soiuza v Rezoliutsiiakh i Resheniyakh S’iezdov, Konferentsiy i Plenumov TSK [The Communist Party of the Soviet Union in resolutions and decisions of congresses, conferences, and plenums of the Central Committee.]. Vol.12, Moscow, 1985. P.138.
Періоди

Першоджерела

Документи (0)

Показати ще Згорнути все

Зображення (2)

Зображення до Працівниця львівської кондитерської фабрики “Більшовик” Т.М. Етінгер за роботою, 1956 рік
Працівниця львівської кондитерської фабрики “Більшовик” Т.М. Етінгер за роботою, 1956 рік
Це фото є частиною колекції прес-фото Державного архіву Львівської області, що показують різні галузі виробництва: промисловості, сільського господарства, культури, спорту. На ньому зображена працівниця Львівської кондитерської фабрики Т.М. Етінгер (згідно з супровідного підпису фото "одна з найкращих", ветеран праці) за виготовленням Спаської вежі Кремля. Характер цього фото та цілої колекції свідчить про те, що це жанр прес-фото, який мав супроводжуватися текстом (газетною публікацією). Фото було покликане ілюструвати сказане, зробити його більш переконливим, закликати та мобілізувати робітників-читачів на трудові здобутки, а також слугувати позитивним стимулом гордості для самих фотографованих. Фотографи-газетярі отримували завдання від редактора, який координувався із відповідною партійною організацією (обкомом, райкомом) та мав перелік підприємств, події яких слід було відобразити у найближчих номерах...
Зображення до Члени бригади комуністичної праці та вручення комсомольських квитків на Маріупольському заводі важкого машинобудування
Члени бригади комуністичної праці та вручення комсомольських квитків на Маріупольському заводі важкого машинобудування
Світлина показує момент урочистого вручення комсомольського квитка працівниці Маріупольського заводу важкого машинобудування. Крім квитка, партійний чи комсомольський чиновник вручає невідомій нам жінці вимпел, що може свідчити, що ця нова комсомолка уже має здобутки у виконанні трудових завдань партії. Найімовірніше вона є представницею передовиків заводу, а для радянської системи було важливо, щоб лідери виробництва були частиною комсомольсько-партійного активу. Якщо відштовхуватися від назви цього джерела, то молода працівниця є частиною “бригади комуністичної праці”, що було важливим мотивом пропаганди так званого зрілого чи розвинутого соціалізму.
Показати ще Згорнути все

Відео (4)

Зображення до Вечір в кінотеатрі, сюжет Львівського телебачення 1965 року
Вечір в кінотеатрі, сюжет Львівського телебачення 1965 року
  Цей телесюжет було відзнято у 1965 році, весною або восени. На цей момент Львівське телебачення існувало вже 10 років і аудиторією цього телесюжету були мешканці Львова та регіону, які могли приймати сигнали ЛТБ. Показ відбувся лише один раз, після чого плівку здали на зберігання у державний архів. У 1965 році радянська влада відзначала 20 річницю завершення Другої світової війни. Проте рік запам'ятався також анти-дисидентськими діями радянської влади: з 24 серпня до 4 вересня в Києві, Львові, Одесі, Івано-Франківську, Тернополі, Луцьку, та ін. містах заарештували понад 20 представників української інтелігенції. Більшість із цих людей були засуджені за «антирадянську пропаганду та агітацію». Першим відкритим протестом проти арештів був виступ Івана Дзюби 4 вересня...
icon
За почином Гаганової, кінохроніка 1959 року
Цей сюжет кінохроніки має майже кінематографічну структуру. Працівниця взуттєвої фабрики №3 у Львові Катерина Лисак, яка дізналася про визначний трудовий подвиг Валентини Гаганової (перехід у відстаючу бригаду заради допомоги її працівникам), намагається запровадити цю ініціативу у себе на заводі. Для цього вона обрала відстаючу бригаду і намагаєтья переконати лідера цієї бригади, що “почин” (так офіційно називали ініціативу Гаганової) принесе бажаний результат. Наприкінці двохвилинного сюжету ми бачимо усміхнених працівників, які мріють про виконання поставлених партією виробничих планів.
Зображення до «Приазовский экран» №1, кіножурнал 1969
«Приазовский экран» №1, кіножурнал 1969
  Цей кіножурнал представляє цінне джерело з історії розвитку промисловості Маріуполя і створений він міським клубом кіноаматорів. За прикладом столичної студії Укркінохроніка, яка виробляла основні кіножурнали республіки, автори журналу творять кінорепортаж, який складається із 4 сюжетів, що розповідають про депутатів, впровадження інновацій у доменному сталеварінні, про переможців соціалістичного змагання та про зустріч трудівників із радянським космонавтом.
Зображення до Колектив комуністичної праці на взуттєвій фабриці №3, 1960
Колектив комуністичної праці на взуттєвій фабриці №3, 1960
  Телевізійні новини Львівської студії телебачення наслідують операторів Укркінохроніки та обрали взуттєву фабрику №3 як взірцеве підприємство легкої промисловості міста. Камера телевізійників показує глядачам Катерину Лисак, взірцеву працівницю підприємства, яке отримало статус “підприємства комуністичної праці”. На таких підприємствах приклад передовиків мали переймати інші працівники і телевізійний ролик розповідав львівʼянам хто ще став передовиком виробництва і як розвивається взуттєва фабрика.
Показати ще Згорнути все

Аудіо (0)

Показати ще Згорнути все

Цифрові історії (1)

У 1950–1960-х роках на підприємствах Радянської України поширилися практики, скеровані на удосконалення праці. Двигуном цього процесу були так звані передовики – учасники руху трудящих СРСР за комуністичне ставлення до праці та за виховання людини комуністичного суспільства. У 1958 році, після вступу у лави Комуністичної партії, Гагановій доручили виконати рішення парткому по допомозі відстаючим бригадам прядильниць. Трудівниця вирішила перейти до відстаючої бригади і використовуючи свій досвід, авторитет та вміння працювати з людьми, зуміла організувати роботу в бригаді і таким чином в короткі терміни вивела її в передові. Таку ініціативу офіційна ідеологія сприйняла натхненно, оскільки перехід у відстаючу бригаду для Гаганової передбачав втрату надбавок у заробітній праці. Тож ініціатива відображала ті риси нового працівника, про...

Рекомендована література

Gershberg S. R. Vozniknoveniye v SSSR dvizheniya brigad i udarnikov kommunisticheskogo truda [The emergence in the USSR of the movement of brigades and shock workers of communist labor], Voprosy istorii, №3, March 1960, P. 3-18.

Lewis H. Siegelbaum. Stakhanovism and the Politics of Productivity in the USSR, 1935-1941. Cambridge University Press, 1990.

Stephen E. Hanson. Time and Revolution: Marxism and the Design of Soviet Institutions. Univ. of North Carolina Press, 2000.

Competition in Socialist Society (Routledge Studies in the History of Russia and Eastern Europe, Edited By Katalin Miklóssy and Melanie Ilic), 2014.

Коментарі та обговорення