Підтримати
вул. акад. Богомольця 6Львів 79005, Україна
Тел.: +38-032-275-17-34
E-mail: [email protected]

Про проєкт

Місія

Освітня платформа Центру міської історії пропонує ресурси, що мають на меті децентралізувати навчальні програми з історії Східної Європи шляхом урізноманітнення використовуваних у викладанні джерел; підняття дискусій навколо усталених метанаративів і створення нових підходів до викладання та вивчення цього регіону.

Бачення

Ми прагнемо творити простір взаємодії та співнавчання для тих, хто викладає та вивчає історію регіону. Глобально, ми хочемо представити багатоголосся Східної Європи, увиразнити місцеві голоси та індивідуальні досвіди, і тим робити їх частиною освітнього процесу та публічних обговорень.

Наші цінності

Освітня Платформа спрямована на різносторонню співпрацю: від перекладу та обміну першоджерелами до роздумів про викладання і навчання в його найрізноманітніших контекстах і напрямах. Платформа EDU базується на принципах відкритості інформації (open-access), інклюзивності історії (включення периферійних та маргіналізованих досвідів) та критичного прочитання джерел. Ми прагнемо відкривати, досліджувати та створювати разом. Ці три концепти складають основу проекту: ми творимо можливості відкривати історію, досліджувати її, робити доступними освітні матеріали для наших аудиторій та спільнот.

Цілі
  • удоступнювати матеріали з приватних колекцій та локальних архівів;
  • урізноманітнювати першоджерела для навчання та викладання регіону Східної Європи та забезпечити критичне прочитання джерел;
  • робити доступними оцифровані архівні джерела шляхом перекладу з української, польської, їдиш, російської та німецької на англійську, а також з їдиш, польської та німецької на українську;
  • готувати навчальні модулі та курси на обрані теми з історії Східної Європи середини 19 – початку 21 століття;
  • ділитися роздумами про навчання та викладання цього регіону з перспективи різних дисциплін і культурних контекстів.
Формати
Ми обрали 5 форматів, за якими організовуємо навчальні матеріали на Платформі:

Під (1) Першоджерелами ми розуміємо текстові, фото-, аудіо- чи відео-документи, пов’язані з історією регіону Східної Європи від середини 19 століття до початку 21-го.

(2) Модулі на Платформі створюють добірки на основі представлених першоджерел, ресурсів Міського Медіаархіву, матеріалів Інтерактивного Львова та зовнішніх ресурсів.

В (3) Онлайн-курсах ми досліджуємо та обговорюємо різні теми минулого і сучасного Східної та Центральної Європи.

У (4) Силабусах розміщені авторизовані навчальні програми, розроблені дослідниками, що спеціалізуються на регіоні, чи для яких Східна та Центральна Європа є контекстом досліджень.

У (5) Рефлексіях ми прагнемо обговорити важливі питання, пов’язані з навчанням і викладанням цього регіону.

Теми

Працюючи з джерелами, ми зосереджуємося не просто на збиранні матеріалів, а також на їх проблематизації, з перспективи різних тем і періодів. Нас цікавить міська історія, тому питання простору та місця мають для нас значення. Нам важлива агентність суб’єкта, нам цікаві периферійні та недостатньо представлені досвіди, часто пропущені в історіографії. Для нас важливо розрізняти історичний досвід як процес, і досвід як продукт. Ми прагнемо показувати зв’язки між соціальною/культурною структурою та суб’єктом/особою, а також те, як представлені владні відносини в історичних джерела. Отже, теми, які ми досліджуємо є наступними:

Історія

Освітні програми завжди були в фокусі діяльності Центру, як частина академічного, цифрового та публічного напрямків нашої роботи. До 2018-го року наша освітня пропозиція існувала зазвичай офлайн та реалізовувалася у форматі окремих навчальних курсів та літніх шкіл. З 2018-го року вона стає дедалі більш цифровою: за підтримки Українського культурного фонду ми створили майданчик для освітніх матеріалів і рефлексій на базі Інтерактивного Львова. У 2020-му році Освітній напрям був сформований в окремий проєкт Центру. Напрацювання структури, перші візуалізації платформи та переклад великої кількості ресурсів стали можливими завдяки Програмі ім. Івана Лисяка-Рудницького Українського Інституту. Тоді ж наш досвід роботи в освітніх проєктах отримав перше міжнародне визнання – перемогу у номінації “Європейська освітня програма 2020” (European Education Program of the Year 2020) у рамках 15-ої церемонії вручення премії “Європейський культурний бренд” (European Cultural Brand Award).

Освітня платформою стала результатом багатьох розмов та дискусій в команді Центру та у професійному середовищі. Перш за все це: розробка концепції та ідеї Софією Дяк у багаторічній плідній співпраці з Мейгіл Фавлер; координація і перші напрацювання платформи з Христиною Бойко (2018-2020), а також її розвиток з Богданом Шумиловичем, який був керівником Освітнього напрямку Центру протягом 2022-початку 2023 року.

Команда
Керівниця проєкту

Іванна Черчович

Стратегія і комунікація

 Софія Дяк, Мар’яна Мазурак, Богдан Шумилович

Консультанти проєкту

Мейгіл Фавлер, Владислава Москалець, Анна Мюллер, Оксана Дудко, Юлія Маліцька, Наталія Алексюн, Олена Бетлій, Мартін Роде, Орися Кулик, Кетрін Зубовіч, Олексій Чеботарьов, Роксоляна Головата

Перекладачі

Світлана Брегман, Михайло Тарапатов, Василь Хімяк, Андрій Маслюх

Асистенти проєкту

Ася Павленко, Орест Костів, Андрій Топорович

Дизайн платформи

Андрій Лінік

Розробка платформи