Підтримати
вул. акад. Богомольця 6Львів 79005, Україна
Тел.: +38-032-275-17-34
E-mail: [email protected]
Зображення до Мирослав Ірчан, Трагедія першого травня (спогади з громадянської війни на Україні), 1928

Уривок зі спогадів українського письменника доби Розстріляного Відродження Мирослава Ірчана (справжнє ім’я Андрій Баб’юк; 1897–1937), в основі яких лежить щоденник автора, писаний ним на фронті в 1920 році. У першій частині спогадів, до якої належить цей фрагмент, описано переважно події з життя 1-ї бригади Українських Січових Стрільців, де служив письменник. Спогади вперше були видані у 1928 році у Харкові.

Назва:

Мирослав Ірчан, Трагедія першого травня (спогади з громадянської війни на Україні), 1928

Автор:
Мирослав Ірчан
Рік:
1928
Мова оригіналу:
Українська

Мирослав Ірчан

2 травня 1920 року

Після півночи. Оркестра грає “Ще не вмерла Україна”, і нас усіх з обозами під зміцненою охороною направляють до м. Тетієва.

Поміж старшинами-галичанами лунають давно чутні назви: “пане полковнику”, “пане отмана”, “пане сотнику, поручнику, четарю”.

По дорозі все ще стрівають нас нові групи “повстанців”. Тихцем, непомітно нищу з товаришами документи політвідділу бригади, особливо списки комуністів. Стрільці теж рвуть на малі шматки списки комуністів полків ЧУСС. Але біля підвід ідуть “сторожі” й бережуть. Тому ми рвемо папери на шматки, беремо в рота й так довго жуємо їх, доки не зроблять мокрою паперовою масою. Тоді викидаємо на шлях.

Тов. Баран і Кручинський оціліли. Їх оборонив у П’ятигорах тов. Чорний. І ось зараз серед поля підійшов він до їхнього воза.

— Товаришу Чорний, — почав Кручинський, — пам’ятаєте, ви запевнювали мене, що бригада не зрадить. Я повірив на ваше слово й не розброював бригади.

— Зрадила не бригада, товаришу Кручинський, — оправдувався Чорний, — тільки важкий гарматний дивізіон, що справді увіходив до складу бригади, але ніколи не був на фронті, постійно перебував окремо шістдесят верстов у тилу, а до нас приєднався аж підчас відступу.

— Ваше старшинство знову стало проституткою, — говорив Кручинський. — Але я певен, що ви, як чесна людина, болієте над цим ганебним фактом, що стався сьогодні, і ви допоможете нам утекти.

— Будьте спокійні, товариші, у цій справі я навмисне прийшов до вас, — відповів тов. Чорний і відійшов.

Ця чесна постать штабового офіцера-німця, сина ворожої нам класи, військового спеца Червоної армії, заслуговує на велику пошану і в історії першої бригади ЧУСС повинна мати одно з кращих місць. День 1 травня 1920 року він переживав дуже боляче.

За хвилинку з’явився знову тов. Чорний біля воза товаришів Барана й Кручинського з ножицями. Обидва швидко постригли собі бороди та переодяглися в принесені стрільцями 1-го полку кожухи.

Обоз наближався до лісу.

При прощанні тов. Чорний, стискаючи руку втікачам, сказав:

— Повірте, товариші, що я щиро болію над тим, що сталося. Перший раз у житті моє обличчя палає від сорому. Помимо всього, я переконаний, я вірю в перемогу робітництва і його армії…

При блідому освітленні місяця висунулися непомітно з обозу і зникли в лісі дві похилені постаті. Один — як “кооператор”, а другий — як “фельчер” з професії пустилися в небезпечну дорогу. Обминаючи села, блукали цілу ніч в по довгих скитаннях та цікавих пригодах дісталися за два дні до своїх.

Я лежав на підводі й довго думав про страшний ганебний факт. Вкінці, знесилений і розбитий, заснув.

Коли я відкрив очі, був день. Обоз стояв у селі серед широкої піщаної вулиці. Була п’ята година ранку. Ми стояли в м. Тетієві (Таращанського повіту).

Встав із воза і пішов уздовж обозу. Біля підвід крутилися селяни, деякі озброєні рушницями й револьверами, але переважали вила і списи. Намагалися “купувати” — міняти в голодних стрільців за хліб білизну, одіж, черевики. На вид цих “героїв” мене вдарила відраза до них.

Згадалася пережита, як у кошмарному сні, ніч. Я повернувся і з похиленою головою пішов дорогою назад.

Хати кінчилися, починалося поле. Ішов краєм дороги, понад рів. нараз пристанув, як укопаний. По тілі блискавкою перебігла дрижа. В голові закрутилося, в очах потемніло. Зовсім так, як я вісімнадцятилітнім у пропасниці. Хотів повернутися назад, але ноги не слухали.

На два кроки від мене на високому насипі лежала дівчина. Була мертва й зовсім гола. Лежала перед моїми очима в повній краси й по-варварському сплюгавлена руками бандитів. Обличчя дрібне, тоненькі уста посиніли, скривлені в болі. На личку закам’янів смертельний переляк. Одно око вибите, друге напіввідкрите, чорне, матової краски, з пожовклим білком. Чоло в засохлій крові, що допливла до тоненьких брів і струмочками скотилася по скронях аж на струнку шию, на білі груди… Кучеряві сплети біля вух злиплися в крові. Одна коса тримається ще пришпилена шпильками, другу розвіває весняний вітер. Закипіла кров на голові надає волоссю різних барв, що при блиску сонця міняться. А потім груди — білі, осмалені сонцем і вітром груди… Маленькі, які щойно визрівали. Хтось їх подряпав чи порізав. “Може, собаки?). Кров потекла рівчиками, затрималася в прогалині живота, потім поділилися на кілька доріжок і скотилася по гладкому білому тілі на землю. Дрібні рученята розкинені навхрест. В одній затиснений серед болю пястучок,  у другій немає одного пальця. (Мабуть, відрубали, щоб узяти перстень). Округлі бедра чимсь подряпані. Ноги тонкі, гладенькі, розкинені широко. Полові органи пробиті чимсь гострим глибоко. На них міниться до сонця кров…

Я стояв і не міг порушитися з місця. З поля надійшли дві жінки і приблизно п’ятнадцятилітній хлопчак.

Не своїм голосом питаю:

— Що це?

Жінки відвернулися, угнули голови і, як би не чули, пішли швидко в містечко. А хлопчак зупинився й веселим голосом відповів:

— Жидівка!

І очі його заблистіли дикою радістю.

— Ге-ге-ге! Як розвернулася!.. Запрошує кожного! — додав через хвилину й гидко плюнув на землю.

— Коли вбита? — питаю глухо.

— Позавчора ввечері… Бо, бачите, жид усе, хитрий, спекулює… Але ходім, бо від неї вже смердить…

Ми відійшли на бік, і хлопчик почав розказувати.

— Понімаєте, жид усе спекулює. Ми тут вирізали всіх жидів, їй-бо, всіх! Кількасот загнали в їхню школу і підпалили. Там і згоріли. Та це було тому два тижні. А оця Хайка, чи як її, заховалася до одного хазяїна, чорт її знає до якого. Ех! Якби знати! Було б йому. як їй. Та не сказала, курва! Ховалася в нього аж до позавчора. А позавчора ввечері — а вечори тепер місячні, ясні — переодягнена втікала кудись. В Умань або Таращу, чорт її знає… Наші хлопці були на вулиці, дивляться — іде дівчина. “Добрий вечір!” — “Добрий вечір!..” — і йде. Та один з наших зачепив її. Знаєте, як то хлопці, не пропустять дівчину, щоб не пожартувати. Прив’язався до неї, говорить, а вона заховала голову й мовчить. Що за чортяка? Той до неї, а вона мовчить. Схопив він її та й крикнув на хлопців. Дивляться — не з нашого села. Хто ти? Мовчить. Аж один приглянувся й каже: “Та ж це жидівка!” І кажуть їй сказати “кукуруза”, а вона труситься і плаче. А потім каже: “Кукухуза”. Нашим хлопцям не треба більше. Відвели її за містечко ось тут і кажуть: “Скажи, куди йдеш, то пустимо тебе”. А вона плаче та й каже: “Я з Тетієва, не бийте мене”.

А хлопці питають, де вона була. “В одного хазяїна ховалась, а зараз іду в Умань або Таращу”. Не тямлю. Хлопці набрали охоти й кажуть: “Ти жидівка — і в нашій одежі, — скидай зараз!” Вона — в плач, упала на коліна, цілує їм ноги, просить. Та наші хлопці не такі. Ге-ге! На Великдень сто комуністів перебили. Самих китайців. Ось там з поля від Христинівки наступали… Здерли з неї все — і в сміх. Гола дівка — не жарти! Сміються, аж лягають, а вона плаче. Каже тоді один, той, що пізнав її: “Лягай ось тут і дай нам усім, — їй-богу, а ми відпустимо тебе!” — Вона ще більше в плач, проситься дуже, та хлопці сміються… Поклявся один, що потім відпустять, — і вона лягла. Перейшли всі хлопці по “очереді”, а тоді питають: “Скажи, хто тебе переховував?” А вона, сука, лежить ось так, як зараз, і не може встати. Знаєте, перейшло сім хлопців, а декотрий і два рази. І вона тільки дивиться на них та й тихо каже: “Хоч убийте, а не скажу…” І її вбили. Чоботами й обрізками по голові. А в “тото” стрілили. Ге-ге!.. А вже цицьки й ноги діти другого дня подряпали. Батіжками поцьвохали…

Ми мовчали. Я стояв у глибокій задумі, він дивився на мене своїми веселими очима. Власне, я нічого не думав.

Я бачив перед собою страшну трагедію молодої дівчини і звірський допит молодих бандитів.

— У вас немає закурити? — збудив мене із задуми хлопчак.

Автоматично витягнув із кешені махорку й подав йому.

— Чому не закопають її? — питаю. — Та ж діти дивляться..

— Жида та й закопувати?! — дивуючись, озвався хлопець. — Може, у вас закопують, але в нас — хай бог боронить! Ось і так зогниє, собаки розтягнуть! В нашу землю гріх закопувати жида…

Я не міг дивитися на нього. Не міг підвести очей. Їхні вії були такі важки, як би щось важке давило від чола. А від стіни до стіни мозку билася розпачлива, безрадна думка:

— Я безсилий…

— Тих, що тому два тижні вбили, — продовжував, закурюючи цигарку, — ніхто не закопував. Такий наказ ватажка. Ті, що згоріли в школі, то згоріли, а ті, що так їх убили, то лежать. Хочете подивитися — там, де ті дуби…

Я підняв голову і глянув на гурток дубів недалеко дороги серед поля.

— А хіба у вас жидів не б’ють? — питав мене.

— Ні, — кажу, — вони ж люди. — І зідхнув.

— Які там люди? Сволочі та й тільки. Через них ота комунія..

— Яка комунія?

— Та ось та, чорт її знає! Кажуть, погана, але я не бачив її.. І не хочу бачити. Але жиди видумали це, і ми їх виб’ємо, та й не буде комунії…

Я не переконував його, бо за свої слова міг лягти так, як та дівчина. Я ж був тут як полонений у “головній квартирі повстанців”.

— Ви приїхали до нас? — питав хлопчак.

Я потакнув головою.

— Добре зробили. Куди вам з комуністами, з жидами!.. Ви куди? Бо я в містечко. Там будуть кулеметом разстрілювати комуністів. Інтересна штука!

— Я до обозу.

— Ага, ви до обозу. Так усього гарного!

Стиснув мою руку і пішов.

А я стояв і не знаю, про віщо думав. Здається, блискавкою перебігали в уяві кореспонденції мирової української делегації, що просила в Парижі самостійности цій державі. Пригадалися універсали Петлюри про рівність усіх меншостей на Україні, його заклики до повстань. В темноті власних віч станула Україна, широка, гарна, кохана і страшна Україна, наче вітрило без керми серед моря людської крови. Тоне, то знову виринає. Раз — як приваблива фата-форгана, раз — як чайка піратів, раз — як гнилий човен. Тоне і знову виринає. А на морі буря і криваві хвилі заливають усе…

Здригнувся і підвів голову. Душно стало. Розіпнув шинелю, і мої очі зупинилися на тому гуртку гордих дубів.

— Піти, чи ні? — питав я себе в душі.

І щось шептало:

— Іди, іди і поглянь. Може, будеш жити, може, вирвешся з цього пекла і перекажеш нащадкам про ганебну, дешеву славу їхніх дідів. Іди, облиш серце на боці. Тут серця не треба!..

І я повільно попрямував до дубів через зоране поле.

не доходячи до них, мене вдарив важкий сморід гнилизни. Я хустиною затулив уста і ніс та, напівстримуючи віддих, ішов далі. Недалеко дуби. По полю приплескане дощем лахміття, пір’я, коробки.

— Утікали, а тут їх догнали, — пояснюю собі.

Враз став і далі не йшов. Передо мною лежало  в розплузі дитятко літ трьох. Пізнаю, що це дитина, по останках маленького тіла. Одна ніжка, як галузка лозини, зламана, пригнута аж до голівки і обгризена собаками. Тіло чорне чи зелене. Набрякло, погризене. А там — купа лахміття, і тільки сива-сива борода свідчить, що це був старенький чоловік… А ще далі — знову… знову гола жінка. Тіло неприродно роздуте, синяво-зеленої барви. А голови немає. Біля неї обличчям до землі хтось лежить. Не видко, хто такий. Червона колись спідниця і синя блюза полиняли на сонці, дощі й вітрі. А там із-за межі… ні, ні” Не можу! Довше не видержу…

І я швидко побіг назад. Сів на насипу біля дороги й заховав обличчя в руки. Воно, здається, горіло, бо пекло. А серце билося тривожно. А в голові шуміло. Я старався щось думати. Я… я ж син того народу, що все це зробив. Я рідний брат тих, що так по-звірському катували безборонних дітей, старих дідів, жінок, дітей нужди й горя. В нас одна кров пливе. Я — син одної матери… Так! Я — син одної матери!…

І моє обличчя запекло ще більше. Пекли долоні, пекли очі, пекли сльози.

Я плакав. Я, що майже дитиною пішов у світ жорстокостей на війну, я, що виріс серед убивств і смерти, що бачив сотні, тисячі трупів — і ніколи не плакав, тепер плакав.

А в душі боровся: хто винен? Хто? І що робити? Що робити?

Та відповіди не було. Пекли долоні, пекли сльози, пекло обличчя, пекло у грудях.

Я плакав, як дитина.

Пов'язані першоджерела:

Документи (3)

icon
Спогади Софії Русової з періоду Української Народної Республіки, 1917-1921
Книга Софії Русової "Мої спомини" була надрукована у Львові у 1937 році. Представлений тут фрагмент охоплює період участі авторки у Українській Центральній Раді (представницькому органі політичних, громадських, культурних та професійних організацій; згодом революційному парламенті України, який керував українським національним рухом) на широкій палітрі політичного життя тогочасної України.
icon
Спогади Харитини Пекарчук про війну, 1918-1919
Спогади Харитини Пекарчук (уроджена Тіна Ізбицька) - хорунжої Армії Української Народної Республіки, першої жінки, яка отримала українську державну нагороду у ХХ ст. (жетон ордена Залізного хреста № 1, Хрест Симона Петлюри). Уривок стосується санітарної служби авторки в лавах УНР в період кінця 1918-1919 років. Спогади були опубліковані в українському художньо-публіцистичному часописі "Наше життя" ("Our Life") у 1969 році, видаваному Союзом Українок Америки.
Зображення до Воєнні спомини Степана Гайдучка, 1918-1919
Воєнні спомини Степана Гайдучка, 1918-1919
Уривок зі спогадів Степана Гайдучка (українського педагога, автора книжок про спортивне навчання). Фрагмент присвячено періоду українсько-польської війни 1918-1919 рр. У ньому автор пише про жіночу медичну службу.
Показати ще Згорнути все

Зображення (0)

Показати ще Згорнути все

Відео (0)

Показати ще Згорнути все

Аудіо (0)

Показати ще Згорнути все
Над матеріалом працювали:
Дослідження, коментар

Оксана Дудко

Коментарі та обговорення