- Назва:
Кіноаматори Львівського паравозо-вагоноремонтного заводу, фото 1956 року
- Рік:
- 7 грудня 1956
- Джерело:
- Центральний державний аудіовізуальний та електронний архів, 2-55137
Пов'язані першоджерела:
“Колектив особистостей”. Буклет самодіяльної кіностудії “Волинь”, 1987 рік
Представлене нижче джерело - це рекламний буклет радянської кіноаматорської студії “Волинь”, що діяла у Луцьку. На відміну від студій, які підпорядковувалися і фінансувалися через профспілкові організації, ця студія входила до системи обласного управління культури. Буклет розповідає про здобутки та діяльність студії. Такого роду поліграфія була широко розповсюджена, нею обмінювалися на конкурсах та фестивалях різних рівнів. Наявність такої друкованої продукції може додатково свідчити про рівень забезпечення студії.
Постанова Львівської обласної ради профспілок про проведення обласного семінару для керівників любительських кіностудій, гуртків і кінолюбителів
Це типовий документ, який розкриває рівень формалізації та бюрократизації організованого кіноаматорського руху радянського часу. З нього можемо чітко простежити один з можливих ланцюжків внутрішньореспубліканської системи підпорядкування: Українська республіканська рада профспілок - Львівська обласна рада профспілок - Львівський обласний клуб-лабораторія кінолюбителів профспілок - Народна кіностудія (одна з багатьох).
Програма конкурсу любительських фільмів “Тобі батьківщино, наша ударна праця”, Харків 1974
Ця програма є частиною багатоетапного відбору фільмів на радянський загальносоюзний конкурс “Тобі батьківщино, наша ударна праця”. Програма містить перелік робіт найактивніших на той час студій з УРСР, назви фільмів та імена авторів. З неї можна дізнатися про гендерний та соціальний розподіл учасників кіноаматорського руху, а також географію поширення руху. Впадає в око, що більшість перелічених авторів - чоловіки. Характерно, що при кожному імені вказувалася професія, що не завжди відповідало дійсності, але підкреслювало різноманітність людей заангажованих у самодіяльність. Окремо можна звернути увагу на назви фільмів, а також їх формати. Багато аматорів користувалися професійним форматом 35мм, але не менш цікаво й те, що у відбір пройшло кілька фільмів на плівці 8мм. Пропагандистский дух події та...
Члени кіногуртка села Новоолександрівка УРСР на зйомках фільму, травень 1981
Окрім кіностудій, де зазвичай працювали дорослі, в мережу кіноаматорів також входили гуртки для дітей та підлітків. Їх зазвичай організовували при будинках культури або школах. Опікувалися такими гуртками представники Народних студій та локальних кіноклубів. Архівний підпис цього фото повідомляв наступне: "Члены кинокружка дома культуры с. Новоалександровка Беловодского р-на Ворошиловградской обл. на съемкаъ фильма. Слева направо: учащиеся Найдыш А, Петров П, руководитель кружка Колесник В. И., учащийся Бурьян В. – с. Новоалексанровка 15 мая 1981 р. Автор – Хромушин Ю. (на природе на фоне реки)".
Працівниця львівської кондитерської фабрики “Більшовик” Т.М. Етінгер за роботою, 1956 рік
Це фото є частиною колекції прес-фото Державного архіву Львівської області, що показують різні галузі виробництва: промисловості, сільського господарства, культури, спорту. На ньому зображена працівниця Львівської кондитерської фабрики Т.М. Етінгер (згідно з супровідного підпису фото "одна з найкращих", ветеран праці) за виготовленням Спаської вежі Кремля. Характер цього фото та цілої колекції свідчить про те, що це жанр прес-фото, який мав супроводжуватися текстом (газетною публікацією). Фото було покликане ілюструвати сказане, зробити його більш переконливим, закликати та мобілізувати робітників-читачів на трудові здобутки, а також слугувати позитивним стимулом гордості для самих фотографованих. Фотографи-газетярі отримували завдання від редактора, який координувався із відповідною партійною організацією (обкомом, райкомом) та мав перелік підприємств, події яких слід було відобразити у найближчих номерах...
Роман Бучко про радянських кіноаматорів, фрагмент інтерв’ю від 1 листопада 2012 року
Роман Бучко - режисер, кінознавець, організатор кіноаматорського руху у Львові, керівник аматорської кіностудії "Муратор". Коментар готується
Особливістю ранньої візії аматорського кіновиробництва в Радянському Союзі була прагматична ідея використання нового медіа не лише задля розваги, а й для залучення широкого кола громадян до продукування кінохронік і створення мережі кореспондентів по всій країні, які б покривали висвітлення соціалістичного будівництва. Однак, попри спорадичні спроби, цей задум одразу масштабно не втілився. На заваді став брак технології і достатнього обладнання, а згодом і політичний клімат 1930-х. Лише після "хрущовських реформ" ця ідея знову з’явилась у порядку денному. Детальніше про це читайте у модулі історика Олександра Маханця.
Над матеріалом працювали:
- Дослідження, коментар
Олександр Маханець
- Семінар "Візуальна лабораторія"
Еріка Німіс, Андрій Усач, Анна Яценко, Надія Акулова, Іванна Черчович
Коментарі та обговорення
“Инициаторы создания киностудии на Львовском паровозоремонтном з-де (слева направо) Слуцкин С С – председатель правления клуба начальник инструментального цеха, Скибало Г Л – зав радиоузлом и Зирка А В просматривают первые кадры нового фильма о заводе – Львов 7 дек 1956″ – такий архівний опис супроводжує це фото у Центральному державному аудіовізуальному та електронному архіві (донедавна Центральний державний кінофотофоноархів України ім. Г. С. Пшеничного). Попри те, що це офіційна репрезентація кіноаматорів, яка, ймовірно, була створена для використання у пресі, уважний аналіз деталей дозволяє розчитати у зображенні особливості розвитку радянського кіноаматорства.
Попри той факт, що центральними фігурами у кадрі є кіноаматори, значну увагу привертає кінопроектор та кінокамера розташовані на столі перед ними. Проектор – продукт німецької промисловості 1930-х “Bauer Selecton”. Так само як і моделі “Siemens Halske F”. Обладнання призначене для аматорського формату плівки 16мм, яке було значно дешевшим у порівнянні з професійним 35мм формату. Використання радянськими робітниками німецької кінотехніки у 1950-х роках не таке вже й дивне явище. На той момент у СРСР ще не було налагоджено регулярного серійного виробництва власної техніки для кіноаматорів, хоча розмови про це активно велися. З великою ймовірністю можна стверджувати, що зображені проектор і камера є так званими “трофеями”, які були здобуті під час Другої світової війни. Обіг речей, які привезли військові з Німеччини, повертаючись з фронту, був поширеним явищем. Не можна відкидати, також, версії про те, що ці апарати могли бути втраченою власністю мешканців Львова, що жили у місті перед війною.
Очевидною метою фотографії є пропаганда. Перш за все легко впізнається соцреалістичний мотив і закладені повідомлення про успіх, ентузіазм, колективність, єднання, спільну ціль та результат праці, гармонію між роботою та корисним дозвіллям. Так само й аматорські фільми, які є одним з об’єктів цього зображення, у дискурсі радянської влади розглядалися як засіб культурно-виховної та агітаційної роботи. Ці риси є спільним для монополізованої медіакультури у СРСР, де розваги та інформування були невіддільними від пропаганди.
З переліку вищезгаданих повідомлень окремо варто виділити колективність. Цю рису у контексті кіноаматорства, і загалом, трактували як питомо радянську, протиставляючи її моделі західного суспільства. Колективність плекалася і підтримувалася на противагу індивідуалізму, який трактувався як міщанська (буржуазна) риса, потенційно небезпечна, бо могла нести в собі інакодумство. Хоча кіноаматорство по своїй суті було хобі і пов’язувалося з дозвіллям, у радянській державі воно було інституціолізованим. Об’єднання кіноаматорів у аматорські клуби і студії стали способом контролювати аматорський процес та слідкувати за його результатами.
Представлена тут фотографія львівських кіноаматорів також є віддзеркаленням актуальних для тієї доби гендерних стереотипів, де дотичність до технологій і активного дозвілля із камерою уявлялася, насамперед, чоловічою справою. Жінки-кіноаматорки, очевидно, існували, проте їхні імена серед радянських кіноаматорів зустрічаються набагато рідше. Причини такого стану речей треба шукати в усталених гендерних ролях, відсутності у жінок достатньої кількості вільного часу через, часто, накладені на них в додаток до повного робочого дня опікунські і доглядальницькі “домашні” обов’язки.