Незважаючи на державний контроль медіа, домашнє кіно розвивалося в СРСР, особливо з 1950-х років, коли 8-міліметрові камери стали більш доступними. Ці фільми документували сімейні події, подорожі та повсякденне життя. На відміну від Заходу, вони набагато рідше ставали надбанням громадськості. Створені аматорами фільми можна було показувати публічно лише через офіційно санкціоновані фестивалі і бажано у співпраці із державними аматорськими студіями при виробничих підприємствах.
У Радянському Союзі існувала мережа так званих “народних кіностудій” і кіноклубів, які дозволяли ентузіастам експериментувати з кіно. Ці клуби часто організовували місцеві покази та конкурси. Держава підтримувала цю діяльність доти, доки вона зміцнювала радянські цінності, створюючи парадокс, коли кінематографісти-аматори мали творчі можливості, але в суворих ідеологічних рамках і не завжди могли показати публічно власні напрацювання. У той час як аматорська фотографія була більш поширеною (за допомогою розповсюджених камер радянського виробництва, таких як російський “Зеніт” або український “ФЕД”), виробництво аматорського кіно усе ж залишалося обмеженим через технологічні складності. У 1980-х роках деякі ентузіасти отримали доступ до портативних відеокамер, але VHS і домашня відеокультура по-справжньому з’явилися лише з Перебудовою і після розпаду СРСР.
Домашні фільми та відео виступають історичними свідченнями, що документують повсякденні практики, ритуали та соціальні структури, які залишалися поза увагою мейнстрімних медіа. Вони пропонують альтернативний погляд на минуле, доповнюючи офіційні документи та мистецькі твори особистими, маргіналізованими й неінституціоналізованими перспективами. Дослідження аматорських медіа дозволяє простежити еволюцію технологій та зміну доступності медіа — від плівкових форматів до відео й цифрових платформ. Крім того, приватні медіа кидають виклик традиційним межам між особистим досвідом, домашнім середовищем та публічною культурною історією. Аматорське кіно вирізняється специфічними візуальними стилями та способами оповіді, які відходять від стандартів комерційного чи державного кіновиробництва, що надає цим матеріалам особливої цінності.
У колекції Міського медіаархіву Центру міської історії зберігається серія кінозаписів львівського медіааматора Альберта Патая, який був членом аматорського кіноклубу при львівській філії Українського товариства глухих (УТОГ). Його родина, як і багато інших людей з порушеннями слуху, проживала у спеціально відведених або адаптованих житлових комплексах, маючи доступ до інфраструктури УТОГ. Такі товариства в УРСР часто володіли будинками культури, при яких діяли самодіяльні гуртки, зокрема й кіноклуби. Записи Патая датуються початком 1970-х років (одна плівка містить точну дату 1974 року, хоча на одній бобіні могли поєднуватися сюжети, зняті в різний час). Цей період збігається з масовим переселенням радянських громадян у новозбудовані мікрорайони соціалістичних міст, що стало важливою частиною модернізаційних процесів доби.
На початку плівки ми бачимо, як автор фільмування намагається показати щоденне життя двору, показує нам рослини та собачку з дітьми. Часто аматори знімали такі побутові сюжети на одну плівку, тому при перегляді однієї бобіни ми бачимо навіть зміни пір року. Саме тут з’являється записана на листку паперу і відзнята дата виготовлення запису: “Перший сніг, 31 жовтня – 2 листопада 1974 року”. Ми бачимо осінь, яка виглядає як зима: камера показує міський пейзаж із типових будинків, на дахах яких видно чисельні телеантени. Найімовірніше, автор хотів зафіксувати важливу подію — випадання першого снігу у Львові, але поруч з тим він показує взаємодію внучки та бабці на кухні квартири. Камера знову показує засніжений двір і повертається на кухню, де бабця годує дівчинку на кухні. Ми бачимо портрет жінки, вона щось говорить, але ми не можемо дізнатися, що саме. Нас знову повертають на подвір’я, де йде рясний сніг, а потім на кухню, де порається жінка. Так, ніби автор намагається скласти оповідь, будуючи кадри як у професійному кіно, протиставляючи план і зворотній план.
Ми бачимо дівчинку, яка грається із пташкою у клітці, і раптом уже ця дівчинка стоїть на вулиці і позує на камеру — вона є свідком снігу, який випав надто рано у 1974 році. Далі автор ставить камеру на штатив, показуючи фрагмент дверей на балкон квартири, і сам заходить в кадр. Це Альберт Патай, який дивиться у вікно і відкриває журнал “Совєтскоє фото”, демонструючи нам те, що він є радянським медіааматором. Далі камера перемикається на балкон, де стоїть “хатинка” для пташок, яких мешканці радянських міст часто підгодовували, особливо взимку, облаштовуючи спеціальні годівнички. Ця практика була популяризована у школах та медіа, і батьки часто виготовляли годівнички разом з дітьми, виконуючи шкільні завдання — це мало сприяти уважності до природи. Камера довго тримає в кадрі годівничку, можливо для автора це був символ їхнього дому і квартири, яку родина також облаштувала для птахів.
Далі автор намагається записати з телевізора популярні мультфільми (“Ну, постривай!” та “Крокодил Гєна”), і раптом камера перефокусовується я на старшу жінку, що в’яже, щось говорить і біля якої бавиться внучка. Перед нами звичайна родина, яка зайнята звичайними заняттями — переглядом телевізора та в’язанням одягу. Далі автор фільмування переводить “погляд” камери на вулицю (через вікно), де ходять сусіди чи бавляться діти. Камера знову фокусується на телевізорі, на моніторі якого ми бачимо сюжет про радянських космонавтів і злет ракети у космос. Телевізор є головним “бардом” у житті радянської людини того часу, організовує простір помешкання, час щоденного життя та служить вікном у зовнішній світ.
Окрім офіційних медіа (екклезіа) з уявленими історіями та міфами – театральними виставами, фільмами та іншими офіційними репрезентаціями, які радянська людина сприймала на агорі (наприклад, у кінотеатрах як частині публічного простору, чи через телевізор як вікно у публічну сферу) — існувала також приватна сфера (ойкос). Як можна дізнатися яким було повсякденне життя звичайних людей? Одним із джерел доступу до цієї реальності можуть стати аматорські кінозаписи, що зберігають моменти життя у “черьомушках” та “хрущовках”.
У Радянському Союзі існувала особлива ідеологічна система, яка одночасно обмежувала і заохочувала аматорські медіа. Держава заохочувала аматорське кіно через офіційні клуби, зокрема при Всесоюзній центральній раді професійних спілок (ВЦРПС) чи через організації, афілійовані із Спілкою кінематографістів (окрема секція аматорів починає працювати з кінця 1950-х років). Ці клуби дозволяли непрофесіоналам створювати власні фільми але в рамках ідеологічних обмежень, часто використовуючи 16-мм і 8-мм камери. Кінематографісти-аматори мали більше свободи, ніж їхні професійні колеги, але все одно мусили дотримуватися офіційних правил радянської ідеології. Фільми часто зображували соціалістичну промисловість, повсякденне життя, досягнення робітників або місцеві події таким чином, щоб підтримувати певні усталені цінності соціалістичної системи. Експериментальний або політично підривний зміст у таких фільмах не допускався, хоча деякі режисери знаходили способи критики влади за допомогою іронії або алегорії.