Підтримати
вул. акад. Богомольця 6Львів 79005, Україна
Тел.: +38-032-275-17-34
E-mail: [email protected]

Єврейська культура через перспективу ґендеру – традиція і модерність

Дата публікації 28.04.2023
Dr. Joanna Lisek

Метою курсу є показати можливості, які відкриває гендерна перспектива у вивченні єврейської культури. Виходячи з аналізу ролі жінки та чоловіка в традиційній єврейській громаді, буде представлено гендерні відмінності в процесі модернізації єврейських жінок та чоловіків. На основі автобіографічних матеріалів буде простежено характерні етапи і моменти життєвих доль та життєвих виборів єврейських маскілів (прихильників Гаскали – єврейського Просвітництва). На прикладі життя та діяльності Пуа Раковської (відомої як “бабуся сіонізму”) і Сари Шенірер (реформаторки традиційної освіти для єврейських дівчат) буде порушено проблему світського та релігійного єврейського фемінізму. Особливо цікавим у гендерному розумінні постає питання мовних поділів і співвідношень. Буде обговорено роль мови їдиш, яку часто називають мовою жінок, та її значення в сексуальній революції серед євреїв. На завершення ми проаналізуємо чоловічу природу сіонізму та чоловічий ідеал нового єврея.

Постараємося відповісти на такі питання: Чому у традиційній єврейській культурі жінок називали “німими душами”? В яких ритуалах та сферах життя вони повинні були мовчати, а де їхній голос мав значення? Як склалося так, що незважаючи на маргіналізацію єврейських жінок в традиційному юдаїзмі, їхній внесок і роль в єврейській культурі є визначними? Чи можемо ми говорити про вигоди маргіналізації? Чому традиційний єврейський ідеал чоловіка іноді називають сфемінізованим? Чи відкидання сіонізмом спадщини діаспори мало гендерний вимір?

Цей курс був частиною літньої школи “Єврейська історія та багатоетнічне минуле Центрально-Східної Європи: суспільства, культури та спадщина”.

Жінка та чоловік у традиційній єврейській культурі

Roman Marcinkowski, Kobieta i mężczyzna w ujęciu Toalmudu, „Studia Judaica” t.V – VI, nr 2,1/2003, s. 1-30

Roman Marcinkowski, Kobieta w opiniach mędrców Talmudu, „Signa Temporis” t.14/2008, s.7-18

Rachel Biale, Women and Jewish Law. The Essential Texts, Their History, & Thei Relevance for Today, New York 1984, 1995, tu: Women and The Mitzvot), s. 10 – 43 D.

Boyarin: Unheroic Conduct. The Rise of Heterosexuality and the Invention of the Jewish Man, Berkeley, Los Angeles, London 1997, tu: Femminization and Its Discontents: Torah Study as a System for the Domination of Women.

Єврейська жінка та модернізація. Єврейський фемінізм. Життєвий приклад Пуа Раковської та Сари Шенірер

Чоловіче обличчя єврейської Гаскали: біографії єврейських маскілів

Мова їдиш та гендерне питання. Їдиш як “мова жінок” та потенціал їдишу в процесі єврейської модернізації

Сіоністський образ нового єврея в гендерній перспективі