Автор курсу: Павло Єремєєв, Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна
Метою курсу є показати історію Східної Європи у контексті глобальних історичних процесів «довгого ХІХ ст.», продемонструвати студентам можливості застосування нових методологічних підходів до вивчення східноєвропейської історії даного періоду. В рамках курсу аналізуються історіографічні дискусії стосовно ключових процесів та подій в історії регіону кінця XVIII – початку ХХ ст.
Курс є другою частиною дисципліни «Історія Східної Європи модерної доби та новітнього часу», що викладається для студентів другого та третього курсу історичного факультету Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна.
Чому можна навчитися (результати навчання)
- знати сучасні підходи до вивчення та розуміння історії Східної Європи кінця XVIII – початку ХХ ст.
- вміти аналізувати джерела з історії Східної Європи кінця XVIII – початку ХХ ст., використовувати сучасні суспільствознавчі концепції для пояснення специфіки історичного розвитку регіону, розуміти сенс наукової полеміки та сучасних ідеологічних протистоянь з приводу ключових питань історії Східної Європи «довгого» ХІХ ст.
Форми роботи
- Лекції з проблемних питань історії Східної Європи «довгого» ХІХ століття
- Практичні заняття проходять у формі вільного обговорення запропонованих дискусійних питань. Метою занять є розвиток у студентів навичок застосування сучасних наукових підходів до вивчення історії Східної Європи кінця XVIII – початку ХХ ст., формування вмінь працювати з науковою літературою та історичними джерелами, навичок наукового обговорення та популярного представлення сучасних проблем історичної науки. До обговорення в рамках практичних занять пропонуються проблеми, що були переосмислені в сучасних дослідженнях або продовжують викликають дискусії в історіографії. Студентам пропонується порівняти аргументи істориків щодо низки проблем з історії східноєвропейського регіону ХІХ століття та на основі доступних джерел і сучасних методів історичного дослідження обґрунтувати власну позицію щодо цих питань.
- Контрольна робота проводиться у формі написання есею з проблемного питання.
- Підсумковий іспит проводиться у формі тесту, що дає змогу визначити рівень засвоєння студентами фактичного матеріалу щодо основних подій та процесів у Східній Європі кінця XVIII – початку ХХ ст., а також щодо сучасних підходів до їхнього вивчення.
Тематика лекцій
Тема 1. Концепт «Східна Європа»: межі поняття та особливості його функціонування у різні історичні періоди. «Довге» ХІХ століття у Східній Європі та проблеми періодизації історичного процесу.
Тема 2. Вплив природно-кліматичних та ландшафтних особливостей Східної Європи на характер історичного розвитку регіону у «довгому» ХІХ ст. Дискусії щодо коректності геополітичного підходу та можливостей його застосування задля розуміння східноєвропейської історії
Тема 3. Економічна історія Східної Європи кінця XVIII – початку ХХ ст. Множинність визначень термінів «феодалізм» та «капіталізм», можливості їхнього застосування задля інтерпретації економічної історії Східної Європи у «довгому» ХІХ ст. Дискусії щодо «кризи кріпосництва». Соціально-економічний та культурний розвиток регіону в контексті теорій модернізації та світ-системного аналізу.
Тема 4. Населення Східної Європи кінця XVIII – початку ХХ ст. в контексті нової соціальної історії. Дискусії щодо станового характеру східноєвропейського соціуму. Множинність визначення терміну «соціальний клас», класова структура населення Східної Європи кінця XVIII – початку ХХ ст. Релігійні поділи у Східній Європі, їхній вплив на соціокультурні та політичні процеси в регіоні. Етно-лінгвістична багатоманітність населення Східної Європи. Національне питання у Східній Європі в контексті загальних теорій нації та націоналізму. Статевовікова структура населення Східної Європи в контексті сучасних досягнень історичної демографії та гендерної історії.
Тема 5. Східна Європа кінця XVIII – початку ХХ ст. та феномен колоніалізму. Дискусії щодо концепції «внутрішньої колонізації». Східна Європа в контексті постколоніальних студій.
Тема 6. Східна Європа «довгого» ХІХ ст. в контексті нової політичної історії. Значення регіону у міжнародних відносинах ХІХ ст.
Тема 7. Інтелектуальні процеси у Східній Європі кінця XVIII – початку ХХ ст., можливості їхнього вивчення на основі методологічних підходів Кембриджської школи інтелектуальної історії. Культурна історія Східної Європи кінця XVIII – початку ХХ ст.
Практичні заняття: