Підтримати
вул. акад. Богомольця 6Львів 79005, Україна
Тел.: +38-032-275-17-34
E-mail: [email protected]

В документі йдеться про оздоровлення дітей та підлітків влітку 1968 року. Звіт про відпочинок школярів сформував Львівський обласний відділ народної освіти. Відповідно до радянського ієрархічного розподілу влади в освітній сфері, спочатку був сформований наказ Міністерства освіти Української РСР «Про оздоровлення дітей влітку 1968 року», згодом місцеві рішення обласних і міських відділів освіти, партійних і комсомольських осередків копіювали міністерський наказ і, на його основі, формували конкретний план проведення літнього відпочинку. Поширеною радянською практикою під час організації і проведення подій, дотичних до шкільної освіти чи відпочинку, було «надання допомоги», тобто залучення безкоштовних технічних чи людських ресурсів з різних галузей суспільства. Для реалізації плану відпочинку школярів Львівської області була залучена допомога військових частин, студентів університету, педагогічного інституту та училищ. Щорічні відпустки усіх вчителів були сплановані з урахуванням проведення (забезпечення) дозвілля школярів упродовж усього літнього періоду. Ідея радянської системи освіти передбачала, що літнє дозвілля школярів має обов’язково поєднувати виховний процес з ідеологічними радянськими засадами та з обов’язковим оздоровленням. Тому літній відпочинок школярів передбачав «проведення тематичних вечорів, свят революційної пісні, організацію походів по місцях революційної, бойової, трудової слава радянського народу, зустрічі з ветеранами праці, передовиками промисловості, сільського господарства, ознайомлення з історичними та культурними пам’ятками».

Назва:

Львівський обласний відділ народної освіти про оздоровлення дітей і підлітків влітку 1968 року

Рік:
1968
Джерело:
ДАЛО, 163/4/1036
Мова оригіналу:
Українська

ІНФОРМАЦІЯ

Львівського обласного відділу народної освіти про оздоровлення дітей і підлітків влітку 1968 року.

Виконуючи наказ Міністерства освіти УРСР «Про оздоровлення дітей влітку 1968 року» та рішення Львівського облвиконкому по цьому питанню обласний відділ народної освіти разом з партійними, комсомольськими організаціями, за допомогою широкої громадськості області провів певну роботу.

Питання про організацію відпочинку дітей і підлітків влітку розглядалось на засіданні Ради по народній освіті облвно та (міськ)вно, педагогічних радах шкіл, на нараді завідуючих (міськ)вно, а в районах і містах області на нарадах керівників шкіл.

План оздоровлення дітей влітку було доведено до кожного району (міста), школи. Проведено семінари вчителів, старших піонервожатих, вихователів, активу будинкоуправлінь, на яких дано поради по організації дозвілля дітей в літній час.

Штаб Прикарпатського військового округу видав наказ про надання допомоги з боку військових частин з організації військово-спортивних зборів.

Значну допомогу в організації літнього відпочинку школярів надавали в цьому році студенти вузів і педучилищ.

Львівський державний ордена Леніна університет ім. Ів. Франка відправив 50 студентів історичного факультету для роботи на майданчиках. Понад 200 студентів ІІІ-IV курсів Дрогобицького педінституту пройшли трьохмісячну підготовку по піонерській та комсомольській роботі з дітьми влітку. Таку ж підготовку пройшли учні Самбірського та Бродівського педучилищ.

В травні місяці на базі Львівського Палацу піонерів обласний відділ народної освіти разом з обкомом комсомолу провів чотирьохденний семінар начальників, старших піонервожатих, фізруків піонерських та військово-спортивних таборів.

Відпустки вчителів, старших піонервожатих, учителів фізкультури були сплановані таким чином, щоб на протязі літа в кожній школі велась виховна робота з дітьми.

З метою надання методичної допомоги на місцях були проведені одноденні та дводенні семінари з усіма категоріями працівників, кожний учасник семінару одержав методичні розробки для проведення піонерських і жовтеняцьких свят, ігор, положення про спортивні змагання.

В травні місяці було оголошено конкурс на кращу постановку роботи за місцем проживання «Вулиці в червоних галстуках».

Проведення тематичних вечорів, свят революційної пісні, організація походів по місцях революційної, бойової і трудової слави радянського народу, зустрічі з ветеранами партії, передовиками промисловості, сільського господарства – сприяло органічному поєднанню виховного процесу з оздоровленням школярів.

Протягом літа в області відпочила така кількість дітей і підлітків:

В профільних таборах – 52568 чол.

В колгоспних та міжколгоспних таборах – 6884 чол.

В таборах праці та відпочинку – 12470 чол.

Приймали участь в походах, екскурсіях – 122525 чол.

В таборах піонерського активу – 764 чол.

В таборах комсомольського активу – 602 чол.

Кількість піонерів, комсомольців, школярів, які приймали участь у малому чемпіонаті України – 7861 чол.

Краще ніж в минулі роки працювали колгоспні та міжколгоспні піонерські табори. В області працювало 111 таких таборів, якими оздоровлено 6884 учнів. Добре працювали такі табори в Городоцького, Нестеровському, Кам’янсько-Бузькому, Дрогобицькому, Турківському, Старосамбірському районах.

Наприклад, в Городоцькому районі працювало 17 колгоспних та міжколгоспних табори. Із 15085 учнів району активними формами відпочинку було охоплено 13595 школярів. […]

Змістовно була організована робота міжколгоспного піонерського табору «ЗІРКА» Старосамбірського району, в якому відпочила 150 піонерів які поєднували свій відпочинок з працею в колгоспі.

Протягом літа в Кам’янсько-Бузькому районі працювало 30 таборів, в яких оздоровлено 9470 дітей. Змістовно проводилась робота в міжколгоспному піонерському таборі на базі колгоспів ім. Б. Хмельницького, «Дружба», колгоспному таборі на базі Полоничнівської ВШ. В таборі проводились ранки на теми: «Ім’я Леніна на карті Батьківщини», «Здрастуй літо», «50 буремних літ». Піонери побували в музеї ім./В.І. Леніна с. Новий Витків, відвідали Радехівський тракторний завод з диспутом на тему: «Ким бути?» З метою вивчення рослинного і тваринного світу проводились двох-трьохденні походи […].

Львівська обласна дитяча екскурсійно-туристська станція щороку велику увагу приділяла організації та змісту роботи туристичних таборів і баз. В цьому році в час літніх канікул працювало 9 стаціонарних таборів. Із яких 6 розташовані в Карпатах та 3 – на узбережжі Чорного моря:

1. на 300 місць  відпочилo 910 чол.
2. «Верховина» 200 601
3. «Трембіта» 200 691
4. «Полонина» 150 450
5. «Пошук» 75
6. «Політехнік» 75
7. «Південний» 150 452
8. «Севастополь» 125 375
9. «Ялта» 100 300
 ВСЬОГО:  3939                                                                 

Юні туристи за час побування в таборах здійснили багато цікавих походів по Карпатах, ознайомились з революційним минулим, історією боротьби трудящих за встановлення Радянської влади в західних областях України, за зміцнення колгоспного ладу, вивчали на місцевих матеріалах успіхи господарського та культурного розвитку Радянської влади.

Найбільший туристичний табір «Карпати» працює вже 13 років. Він став справжньою базою підготовки туристичного активу шкіл області.

Південні туристичні табори працювали в містах-героях Севастополі, Одесі та м. Ялті. Під час перебування в них юні туристи здійснили захоплюючі подорожі, ознайомились з історичними та культурними пам’ятками Чорноморського узбережжя.

Школярі обласного табору «Пошук» брали участь у 20-денному поході по місцях бойової операції 18 армії по звільненню Карпат. В ньому взяли участь також члени обласного клубу «Пошук», червоні слідопити обласної дитячої екскурсійно-туристичної станції, Львівського Палацу піонерів, шкіл №74, 52, 30 м. Львова, Поморянської школи, Сколівської школи-інтернату, Ходорівського Будинку піонерів. Похід був присвячений 50-річчю Ленінського комсомолу.

За час перебування в таборах учні пройшли підготовку по туризму і здали норми на звання інструкторів. Із кращих туристів за літній період в таборах підготовлено:

Значкістів «Турист СРСР» –  2245 чол.

Значкістів «Юний турист» – 621

ІІІ-й розряд по туризму – 305 

Інструкторів по шкільному туризму – 163

Всього за час літнього відпочинку в обласних, шкільних та піонерських таборах склало норми на значки: 

«Турист СРСР» – 11163 чол.

«Юний турист» – 7453 чол.

ІІІ р. по туризму – 806

Інструкторів по шкільн. туризму – 428

Великою популярністю серед школярів області користуються пересувні туристські табори з 12-20-денним перебуванням. Цими таборами, які були розміщені в містах Ленінграді, Москві, Вільнюсі – Ризі – Таллінні, Сочі – Ялті – Севастополі, Кишеньові – Одесі – Виборзі – Ленінграді охоплено 870 школярів.

Львівська обласна дитяча екскурсійно-туристична станція на час літніх канікул, крім 4-х постійнодіючих баз, відкрила ще сезонні бази в містах Києві і Ужгороді. Додатково діяло 23 маршрути. За літо турбазами прийнято 7 тисяч 266 учнів. Протягом літніх канікул таборами і базами оздоровлено 12 тис. 065 чол.

Приймаючи участь у поході «Шляхами орлят революції», червоногалстучна піонерія області протягом літа продовжувала роботу по вивченню історії свого рідного краю, історії створення первинних комсомольських організацій, зустрічалась з першими комсомольцями, передовиками промисловості та сільського господарства. В школах області створено 4113 загонів червоних слідопитів, які здійснили понад 95 тис. походів та екскурсій по виконанню завдань комсомолу. Червоні слідопити шкіл №30, 59, 37, 31, 74, 52 пройшли шляхами бойової слави, по маршруту: Львів – Сколе – Клеменець – с. Івашківці – гора Пікуй – Верецький перевал. 

Школярі 58, 59, 67, 74 шкіл м. Львова, виконуючи завдання музею історії військ ПрикВО, пройшли шляхами дивізії Петровського. Дорогами комсомольської слави, які зв’язані з іменами Олени [прізвище, на жаль, не вдалося розчитати], Олекси Білокурого, Катерини Горячої, Марії Полуситок, [ім’я не вдалося розчитати] Роса, Петра Липака, – перших комсомольців Нестерівщини, які загинули від рук українських буржуазних націоналістів, пройшли червоні слідопити Нестерівської СШ №1; Магерівської СШ, Добросинської СШ, Бишківської ВШ. Матеріалами, зібраними під час походів, поповнено кімнати бойової слави, відкрито 7 нових кутків комсомольської слави. Понад 2,5 тис. школярів району побували в м. Брест, Київ, Ленінград, Севастополь, Одеса, Москва. Проклали нові туристські маршрути в Карпати.

Над матеріалом працювали:
Дослідження, коментар

Оксана Годованська

Розчитування джерела

Орест Костів

Фото

Львівські гімнасти на кримському пляжі, колекція Бориса Ясиновського

Коментарі та обговорення