Постанова Секретаріату ЦК КПУ “Про записку Комітету партійного контролю при ЦК КПРС “Про грубі порушення державної дисципліни та використання службового становища багатьма керівними працівниками партійних, радянських і господарських органів при будівництві особистих дач у м. Херсоні”, 15 травня 1970 р.
Обговоривши записку Комітету партійного контролю при ЦК КПРС, матеріали додаткової перевірки, яка проведена Парткомісією при ЦК КП України, і пояснення першого секретаря Херсонського обкому партії т. Кочубея А.С., ЦК КП України відмічає, що в м. Херсоні за останні роки набули широкого розповсюдження грубі порушення у відведенні земельних угідь під колективні сади, організації садівницьких товариств, використанні та забудові садових ділянок.
Замість створення садівницьких товариств при виробничих підприємствах і організаціях, як це передбачено постановою Уряду, більше половини з них охоплюють різні установи. Лише 42% всіх членів товариств складають робітники. Мають місце чисельні факти самозахвату земель, перепродажу садових ділянок з будовами, зарахування членами садівницьких товариств осіб, у яких є присадибні ділянки з власними будинками.
Всупереч постанові Ради Міністрів CPСP від 30 грудня 1960 р. про заборону будівництва дач, на багатьох садових ділянках зведені не літнього типу приміщення, а капітальні цегляні будинки-дачі великих розмірів, нерідко з опаленням. На будівництво в колективних садах витрачено велику кількість цегли, шиферу, лісу, металевих труб та інших гостродефіцитних матеріалів, які незаконним шляхом придбані на підприємствах міста з фондів планового житлового і промислового будівництва.
Порушуючи встановлений порядок, побудували капітальні цегляні будинки-дачі багато керівних працівників партійних, радянських, профспілкових і господарських організацій міста і області. Деякі з них не тільки незаконно одержували з підвідомчих підприємств і організацій матеріали, а й безплатно користувалися механізмами, транспортом, робочою силою, залучали для спорудження власних дач будівельні організації міста. Використали своє службове становище при забудові садових ділянок, зокрема, секретар обкому партії т. N, завідуючі відділами обкому тт. N, N, голова міськвиконкому т. N, директор виробничого об’єднання […] т. N, директор […] комбінату т. N, директори заводів […], начальник облуправління […] т. N та інші.
Власні будинки-дачі побудували на садових ділянках також перший секретар […] т. N, перший секретар […] т. N, голова […] т. N, прокурор […] т. N і його два заступники, голова […] т. N та три члени суду, інші відповідальні працівники.
Виконкоми обласної, міської і районних Рад депутатів трудящих м. Херсона безвідповідально поставились до виконання постанови Ради Міністрів УРСР від 7 серпня 1969 р., не усунули порушень і не привели розміри садових забудов у відповідності до затверджених норм.
Грубі порушення у відведенні земельних угідь та організації садівницьких товариств і масові зловживання при будівництві на садових ділянках в м.Херсоні стали можливими тому, що деякі керівники обласних і міських партійних, радянських, профспілкових та адміністративних органів, захопившись будівництвом власних дач, втратили гостроту і принциповість в оцінці грубих порушень і зловживань у колективному садівництві, не реагували на сигнали трудящих, проявляли лібералізм до осіб, які порушували партійну і державну дисципліну.
ЦК КП України постановляє:
- Вказати першому секретарю Херсонського обкому КП України т. Кочубею А.С. на проявлену ним безпринципність в оцінці грубих порушень і зловживань у колективному садівництві в м. Херсоні. Суворо попередити його про особисту відповідальність за наведення належного порядку в цих справах.
- Зобов’язати Херсонський обком КП України і облвиконком вжити рішучих заходів до неухильного виконання радянськими, господарськими і громадськими організаціями м. Херсона постанови Ради Міністрів УРСР від 7 серпня 1969 р. «Про стан справ у колективному садівництві робітників і службовців». Усунути викриті порушення, допущені багатьма керівними працівниками партійних, радянських, господарських і профспілкових органів м. Херсона і області при будівництві власних будинків-дач на ділянках, відведених під колективні сади.
- За використання службового становища при будівництві садового будинку секретарю […] т. N оголосити догану.
- За допущені порушення при будівництві власних будинків-дач на ділянках, відведених під колективні сади, відсутність належної боротьби із зловживаннями у колективному садівництві в м. Херсоні оголосити догану членам КПРС: тов. N – прокурору […] та тов. N. – голові […].
- Прийняти до відома, що Херсонський обком КП України після перевірки обговорив питання про грубі порушення і зловживання в садівницьких товариствах міста та постановою від 3 квітня 1970 р.:
за зловживання службовим становищем при спорудженні на садових ділянках власних будинків-дач виключив т. N з членів КПРС і зняв з посади директора виробничого об’єднання […]; оголосив сувору догану з занесенням до облікової картки т. N – директору […] і т. N – директору […] комбінату та поставив питання про звільнення їх з роботи; оголосив сувору догану з занесенням до облікової картки т. N – генеральному директору виробничого об’єднання […];
оголосив догану голові Херсонського міськвиконкому т.Яковенку П.А. за безконтрольність у створенні садівницьких товариств, використанні земельних ділянок і невжиття заходів до присічення зловживань в будівництві садових споруд, та голові парткомісії при […] т. N – за порушення встановлених норм при спорудженні власного садового будинку;
звернув увагу бюро Херсонського міськкому КП України і його першого секретаря т.Балабая О.П. на ліберальне ставлення до комуністів, які допустили порушення державної дисципліни в садівницькому землекористуванні і спорудженні будинків.
- Погодитись з рішенням Херсонського обкому КП України від 3 квітня 1970 р. про оголошення начальнику […] МВС, члену КПРС т. N суворої догани з занесенням до облікової картки за використання службового становища з корисливою метою при будівництві садових будинків та незадовільну організацію боротьби з розкрадачами соціалістичної власності.
Вважати за необхідне зміцнити керівництво облуправління внутрішніх справ*.
- Зажадати від Укрпрофради (т.Клименко В.К.) посилити контроль за діяльністю профспілкових організацій республіки по забезпеченню неухильного дотримання вимог Уряду в питаннях колективного садівництва.
Обкомам КП України та облвиконкомам посилити партійний і державний контроль за виконанням прийнятих рішень по наведенню порядку в колективному садівництві.
- Раді Міністрів УРСР розглянути і вирішити питання про заборону виділення надалі земель під колективне садівництво повсюдно та про поступову ліквідацію садівницьких товариств, розташованих в межах міст, в міру освоєння закріплених за ними площ під міську забудову.
* Далі закреслено: “Доручити обкому та Міністерству внутрішніх справ УРСР внести конкретну пропозицію ЦК КП України”
Задоволення базових потреб радянських громадян підвищувало вимогливість до якості життя, одним з показників якого став комфортний відпочинок. Номенклатура стала активним учасником процесу “створення садівницьких товариств” – виділення робітникам заводів і фабрик земельних ділянок для занять садівництвом і городництвом. Утім, “херсонська справа”, що прогриміла на всю республіку, свідчить про те, що її цікавила не стільки городина, скільки комфорт. Замість дозволеного будівництва “споруд літнього типу” номенклатура вдавалася до зведення “капітальних цегляних будинків-дач великих розмірів, нерідко з опаленням”. Шкода полягала не лише в порушенні урядової постанови 1960 року про заборону будівництва дач, а й у незаконному використанні гостродефіцитних матеріалів та залученні службового транспорту і підлеглих працівників.
У Херсоні до будівництва дач на березі річки, місці масового відпочинку людей, виявилися причетними секретар та два завідувачі відділами обкому, голова міськвиконкому, директори виробничого об’єднання, комбінату та заводів, прокурор і два його заступники, члени суду, голова парткомісії, міліцейський начальник та інші, покарані здебільшого доганами. У цьому випадку очевидне групове захоплення дачним будівництвом керівників різних органів влади, у тому числі правоохоронних, а отже, колективна (без)відповідальність. У постанові мова лише про “партійну відповідальність” (догана, попередження), проте немає вимоги правової оцінки дій порушників “партійної і державної дисципліни”.
Коли через два роки ЦК КПУ розглянув виконання даної постанови, виявилося, що аби запобігти відповідальності втрати дачі їхні власники “попереписували” їх на родичів і близьких. Цього разу окрім партійних доган і залучення до перевірки “адміністративних органів”, на пенсію примусово відправили досвідченого 63-річного А. Кочубея – першого секретаря обкому з 1962 року. Утім, на цій справі “дачні порушення” не припинилися.