Підтримати
вул. акад. Богомольця 6Львів 79005, Україна
Тел.: +38-032-275-17-34
E-mail: [email protected]

Початок обговорення справи N на Комісії партійного контролю при ЦК КПУ поклали листи громадян, що для радянських реалій не було унікальним випадком. Неочікуваним стало радше те, що звернення, зрештою, стали результативними і високопосадовця та його покровителів було покарано. Предметом розгляду партійної комісії став хибний стиль керівництва N, що мав наслідком суб’єктивну кадрову політику та негативно позначився на економічних показниках головного управління (скорочено главку), в якому утворилася величезна дебіторська заборгованість.

Справа N демонструє силу патрон-клієнтарних зв’язків та підлабузництва. Попри аналогічні хиби діяльності у 1981–1982 роках, завдяки своїм покровителям N отримав підвищення. Порушення правил преміювання та штатно-кошторисної дисципліни, задобрювання керівників путівками, обідами і банкетами, що тривали впродовж щонайменше двох років, не оберталися для нього проблемами. “Зв’язки” дозволяли йому блокувати неодноразові скарги про його зловживання та списувати заборгованість главку на суму 947 тисяч рублів. Цікаво й те, що у постанові не наведено фактів особистої вигоди N від цих зловживань, хоча “розбазарювання” особливо цінних будівельних матеріалів навряд чи могло відбутися на альтруїстичних засадах. Безпідставне преміювання N одразу після штрафу переконує в сильних “зв’язках”.

Розмах зловживань, очевидний для поінформованих осіб, спонукав вжити заходів щодо N лише після утручання партійної комісії. Прикметно, що звільнення його з посади відбулося навіть раніше, аніж розглядалося питання про “партійну відповідальність”. 12 квітня 1985 року секретаріат ЦК КПУ затвердив дану постанову, причому ініціював подальший розгляд діяльності N та покарання причетних осіб. Попри значні збитки, ні в постанові партійної комісії, ні секретаріату ЦК КПУ правоохоронні органи не згадувалися. Публікація постанови в партійному бюлетені та газеті “Радянська Україна” мала свідчити про очищення влади, проте потенційних порушників налякати не змогла б.

Назва:

“Зв’язки” як запобіжник покарання за зловживання, 1985

Рік:
1985
Джерело:
Історія державної служби в Україні: у 5 т. / [О.Г.Аркуша, О.В.Бойко, Є.І.Бородін та ін.; відп. ред. Т.В.Мотренко, В.А.Смолій; редкол.: С.В.Кульчицький (кер. авт. кол.) та ін.]; Голов. упр. держ. служби України, Ін-т історії НАН України. К.: Ніка-Центр, 2009. Т.5: Документи і матеріали. Книга 1. 1914–1991 / Упоряд.: Г.В.Боряк (кер. кол. упоряд.), Л.Я.Демченко, Р.Б.Воробей). С. 648–649.
Мова оригіналу:
Українська

Таємно

Постанова Комісії партійного контролю при ЦК Компартії України «Про факти грубих порушень і зловживань, допущених членом КПРС начальником […] УРСР т. N, і потурання ним з боку окремих керівних працівників партійних і господарських органів», 26 березня 1985 р.

Перевіркою листів установлено, що член КПРС начальник […] УРСР т. N у стосунках з підлеглими проявляв грубість і безтактність, не рахувався з їх думкою, заохочував догідництво. Це викликало велику плинність кадрів. За два роки його роботи в главку багато керівних посад було заміщено по декілька разів. При цьому допускалися випадки призначення на керівні і матеріально відповідальні посади працівників за приятельськими ознаками, а також осіб, що притягалися до кримінальної відповідальності за розтрату.

Порочні методи роботи з кадрами завдали великої шкоди вихованню колективу, негативно позначилися на господарській діяльності главку. За два роки більше ніж в два рази збільшилися непродуктивні витрати, майже в півтора рази – простої вагонів. Недостатньо залучалися до господарського обороту зверхнормативні запаси товарно-матеріальних цінностей. В підвідомчих главку організаціях робилися приписки, перекручувалася державна звітність, у зв’язку з чим незаконно виплачено 5 тис. крб. премій. Через порушення штатно-кошторисної дисципліни в главку і в управлінні […] витрачено на 45 тис. крб. більше, ніж передбачено граничним асигнуванням. Порушуючи встановлений порядок, в 1983 р. було списано створену в главку дебіторську заборгованість в сумі 947 тис. крб.

Зловживаючи своїм службовим становищем, т. N спонукав підлеглих добувати путівки в санаторії і пансіонати Криму працівникам вищестоящих відомчих органів, а також їх родичам і знайомим. Для деяких з них влаштовувалися обіди і банкети, їх вартість в ряді випадків оплачувалася організаціями, що обслуговуються главком.

Про недостойну поведінку т. N і грубі порушення державної дисципліни в […] було відомо працівникам обкому партії і […] УРСР. Однак завідуючий відділом промисловості обкому партії т. N, якому доручалось перевіряти листи, глибоко не вникав у суть питань і не вживав необхідних заходів до усунення недоліків. Більш того, всю вину за ненормальну обстановку, що склалася в колективі, звалював лише на бувшого заступника начальника главку т. N – автора багатьох листів про недоліки в […], чим відводив від належної відповідальності т. N. Такий же формальний підхід до перевірок листів з […] проявляли і працівники […] УРСР, у зв’язку з чим перший заступник голови т. N необ’єктивно інформував ЦК Компартії України про обстановку, що склалася у главку.

Грубість до підлеглих і порушення державної дисципліни т. N допускав і в комбінаті […], де до висунення в […] працював заступником начальника комбінату. З його вини за 1981–1982 рр. було розбазарено за заниженими цінами приватним особам фондованих будівельних матеріалів на суму 37 тис. крб., за що Комітет народного контролю УРСР наприкінці 1982 р. зробив на нього нарахування в розмірі місячного посадового окладу (320 крб.). Однак його не тільки не притягли до партійної відповідальності, але висунули на ще більшу посаду. Більш того, за клопотанням заст[упника] міністра […] УРСР т. N, відразу ж після зробленого на т. N грошового нарахування його було безпідставно премійовано на суму 300 крб.

Комісія партійного контролю при ЦК Компартії України постановляє:

  1. Взяти до відома, що […] УРСР звільнив т. N з посади, що займав.

Доручити […] обкому партії розглянути у встановленому порядку, починаючи з первинної парторганізації, питання про партійну відповідальність т. N, начальника N, який допустив факти безгосподарності і розбазарювання, грубих порушень договірної, фінансової і штатно-кошторисної дисципліни, насадження порочних методів роботи з кадрами, чим нанесена велика шкода їх вихованню.

  1. За формальний підхід до перевірки листів з […], потурання фактам недостойної поведінки, порушень і зловживань, допущених начальником главку т. N, завідуючому відділом промисловості […] обкому партії т. N оголосити сувору догану.
  2. За проявлену безпринципність до службових осіб […] УРСР, які допустили поверховий підхід до перевірки листів про порушення і зловживання в […], що потягло необ’єктивне інформування ЦК Компартії України з цього питання, члену КПРС т. N, першому заступнику голови […] УРСР оголосити догану.
  3. За виявлену безпринципність при клопотанні про безпідставне преміювання з фонду міністра бувшого заступника начальника комбінату […] т. N члену КПРС т. N заступнику міністра […] УРСР оголосити догану.
  4. Цю постанову внести на затвердження Секретаріату ЦК Компартії України.

 

Голова Комісії партійного контролю

при ЦК Компартії України                                                  О. Ботвин

Вірно: зав[ідувач] протокольним сектором

загального відділу ЦК Компартії                                      В. Яницький

Пов'язані першоджерела:

Документи (7)

icon
Використання службового становища для написання кандидатської дисертації, 1975
Справа другого секретаря обкому, згодом – заступника міністра, містить цілий набір не надто серйозних проступків, серед яких не фігурували претензії по роботі. Як випливає з постанови, високопосадовець тривалий час цілеспрямовано демонстрував наукові амбіції. Реалізувати їх було нескладно, завдяки високим посадам та, як вказано у джерелі, брутальному стилю керівництва. Ймовірно, будучи окриленим легкістю, з якою вдавалося поповнювати свій науковий доробок, високопосадовець втратив самоконтроль і вийшов за рамки допустимого. “Залучення до підготовки” дисертації низки працівників, що відбувалося, вочевидь, під час його праці в обкомі, після захисту дисертації перетворилося на примус включати даного високопосадовця як співавтора до публікацій, “залежних у службовому відношенні осіб”. Не дивно, що в такий спосіб N. продемонстрував продуктивність, яка в понад десять...
icon
Необґрунтоване преміювання високопосадовців у Кримській області, 1987
На виконання постанови ЦК КПУ від 28 серпня 1987 року, що констатувала випадки необґрунтованого преміювання високопосадовців, обкоми КПУ мусили перевірити наявність подібних фактів у своїх областях. Інформація Кримського обкому, надіслана у ЦК КПУ з грифом “цілком таємно”, є типовим звітом про проведену роботу. Перелік виявлених порушень був традиційним: перевищення лімітів на преміювання, необґрунтованість та порушення процедури. Доволі штучні підстави для винагородження свідчать про неформальні відносини між керівниками установи, що винагороджувала, та реципієнтами премії. Прикметно, що суб’єкти справи усвідомлювали неправомірність своїх дій, тож прагнули різними способами приховати цю оборудку на випадок можливої перевірки. Звертає на себе увагу відсутність інформації про покарання ініціаторів преміювання, не вказано навіть про їхню партійну відповідальність. По суті, одержувачі премії...
icon
“Зв’язки” як запобіжник покарання за зловживання, 1985
Початок обговорення справи N на Комісії партійного контролю при ЦК КПУ поклали листи громадян, що для радянських реалій не було унікальним випадком. Неочікуваним стало радше те, що звернення, зрештою, стали результативними і високопосадовця та його покровителів було покарано. Предметом розгляду партійної комісії став хибний стиль керівництва N, що мав наслідком суб’єктивну кадрову політику та негативно позначився на економічних показниках головного управління (скорочено главку), в якому утворилася величезна дебіторська заборгованість. Справа N демонструє силу патрон-клієнтарних зв’язків та підлабузництва. Попри аналогічні хиби діяльності у 1981–1982 роках, завдяки своїм покровителям N отримав підвищення. Порушення правил преміювання та штатно-кошторисної дисципліни, задобрювання керівників путівками, обідами і банкетами, що тривали впродовж щонайменше двох років, не оберталися для нього проблемами....
icon
Зловживання директора цукрового комбінату та його партійна реабілітація, 1953
Справа Г. – це приклад діяльності Комісії партійного контролю при ЦК КПУ, що розглядала апеляції про поновлення в партії. Г. був виключений за те, що очолюючи  один з цукрових комбінатів він допустив “використання службового становища в корисливих цілях та незаконну витрату державних коштів”: обміняв свою стару корову на молоду та вигодовував свою свиню в господарстві підлеглого йому Відділу робітничого постачання (рос. Отдел рабочего снабжения). Крім того, утримував двох осіб понад штат та переслідував головну бухгалтерку свого комбінату за викриття його зловживань. У провину Г. також ставився продаж цукру за заниженою ціною, що виглядає дещо дивно. Ймовірно, завдяки директору цей штучно здешевлений цукор опинявся в руках у спекулянтів, які після продажу товару на “чорному...
icon
Незаконне спорудження дач у Херсоні, 1970
Задоволення базових потреб радянських громадян підвищувало вимогливість до якості життя, одним з показників якого став комфортний відпочинок. Номенклатура стала активним учасником процесу "створення садівницьких товариств" – виділення робітникам заводів і фабрик земельних ділянок для занять садівництвом і городництвом. Утім, "херсонська справа", що прогриміла на всю республіку, свідчить про те, що її цікавила не стільки городина, скільки комфорт. Замість дозволеного будівництва "споруд літнього типу" номенклатура вдавалася до зведення "капітальних цегляних будинків-дач великих розмірів, нерідко з опаленням". Шкода полягала не лише в порушенні урядової постанови 1960 року про заборону будівництва дач, а й у незаконному використанні гостродефіцитних матеріалів та залученні службового транспорту і підлеглих працівників. У Херсоні до будівництва дач на березі річки, місці масового...
icon
Корупція в Коломиї Станіславської (Івано-Франківської) області, 1962
На початку 1960-х українська прокуратура звітувала в ЦК КПУ про “викриті групи крупних розкрадачів соціалістичної власності та хабарників, які довгий час орудовали в ряді систем народного господарства”. Масштаб тіньових доходів фігурантів вражає: у ході слідства по чотирьох справах було вилучено сотні тисяч рублів, одноповерхові будинки, кілограми золота, десятки легкових автомобілів тощо. Таке багатство стало можливим завдяки розвиненій “тіньовій економіці”. Попри завищені господарські плани, суворий контроль за ресурсами та одержавлену торгівлю, винахідливі виробничники завжди могли накопичити “надлишкову” продукцію, яку спрямовували на власний комфорт і забезпечення покровительства. Боротьба з хабарництвом та “розкраданням народного добра”, що розгорнулася у 1963–1964 роках, принесла не менші успіхи. Прокурорська інформація в ЦК КПУ про зловживання і хабарництво на Коломийській гардинній...
Показати ще Згорнути все

Зображення (0)

Показати ще Згорнути все

Відео (0)

Показати ще Згорнути все

Аудіо (0)

Показати ще Згорнути все

Пов'язані модулі (1)

Пояснюючи причини протиправних учинків високопосадовців, у 1940–1960-х радянська влада вказувала на релікти дореволюційної капіталістичної ментальності, що вразили окремих управлінців. В 1970-1980-х рр. апелювати до пережитків минулого було вже незручно, адже в цей час при владі перебувало покоління, народжене й повністю соціалізоване в радянському Союзі, нібито вільному від вад інших, недосконалих суспільств. У цьому модулі Віктор Крупина на прикладі досі непублікованих архівних справ, а також удоступнених джерельних збірок розглядає поширені службові зловживання радянських високопосадовців в Українській РСР впродовж 1945-1991 років, їх причини, масштаби і наслідки.
Над матеріалом працювали:
Дослідження, коментар

Віктор Крупина

Набір тексту джерела

Віктор Крупина

Коментарі та обговорення