Підтримати
вул. акад. Богомольця 6Львів 79005, Україна
Тел.: +38-032-275-17-34
E-mail: [email protected]

Представлені тут 13 нотаток це підбірка всіх щоденникових записів Теофіла Грушкевича, львівського гімназійного вчителя на пенсії, в яких згадується служниця його дому на ім’я Марія Лінчак, найчастіше господарями називана Маринкою чи Маринею. Це всі згадки про жінку, які вдалося віднайти за більш як трирічний термін її праці у родині, від 1906 до осені 1909 року. Серед усіх коли-небудь зроблених нотаток автора про слуг, Марія Лінчак є найбільш згадуваною служницею. Поряд з її іменем знаходимо згадки про ще щонайменше дев’ять жінок, що працювали у Грушкевичів перед Маринкою чи після неї, до Першої світової війни (з початком війни автор щоденника виїхав зі Львова, а у 1915 р. помер).

 

У чому саме полягав такий інтерес автора до цієї служниці сказати напевно важко. Частково це могло бути пояснене тим, що Маринка працювала в їх родині досить довгий період (більш як три роки), більшість з дев’яти інших працювали значно менші періоди; Грушкевич знав деяких з її родичів (щонайменше тітку і племінника, які мешкали у Львові), мабуть свою роль у цьому відіграла і Маріїна релігійність. Теофіл Грушкевич, як син священика, був і сам глибоко релігійною людиною. Разом з тим, набожність Марії для її роботодавців була також дуже проблемною, зокрема через “фанатизм” у відвідуванні церкви. Марія була парафіянкою головного храму монахів-василіян у Львові, церкви Святого Онуфрія. Згідно зі щоденником, жінчина релігійність була передумовою більшості незадоволень стосовно її служби. 

 

Марія у домі Грушкевичів, зазвичай, працювала одна і була у статусі так званої “служниці до всього” (пол. służąca do wszystkiego). Її статус, щоправда, міг змінюватися. Коли маленька родина з трьох людей, Теофіла, його дружини і наймолодшої незаміжньої доньки Марії, з’їхалася аби перезимувати разом зиму 1908-1909 рр. з молодою сім’єю старшої доньки із маленьким внуком і його нянею, Маринка була названа Грушкевичем “старшою служницею”. Невідомо чи таке статусне підвищення якось реально вплинуло на її позицію у домі.

 

Певні уявлення записи автора дають нам і про Маріїне позаробоче життя. Вона співала в церковному хорі, (що частково могло пояснювати її часті відвідини церкви), ходила на фестини українського робітничого товариства “Сила”, можливо була його членкою, організація об’єднувала міських некваліфікованих робітників, і домашня служба під цю категорію підпадала. Також це товариство було відкритим для вступу жінок, тобто оминало, досить типову на тоді, організаційну гендерну сегрегацію. Будучи на службі у Грушкевичів Марія, ймовірно, осиротіла – втратила матір. 

 

Щоденникові згадки, разом ще зі спогадами роботодавців є одним із типових історичних джерел про служниць у довгому ХІХ столітті. Очевидно є ще й інші джерела: як от преса чи спеціалізована література для слуг (так звані “порадник для слуг”), звіти проведеного міською чи центральною владою анкетування, ведені поліцією реєстри слуг, зрештою кримінальні справи, в яких ті фігурують тощо. Звісно, може траплятися особисте листування чи інші приватні документи жінок, що працювали у домашній службі, однак кількість такого типу джерел для тогочасної Галичини все ж є дуже нечисельною. Перелічений список, відтак, вказує на одну дуже характерну особливість джерел про служниць – відсутність чи неспівмірно малу кількість джерел з їхньою прямою мовою у стосунку до джерельного сегменту, написаного про них чи від їхнього імені. Вибраний щоденник, відтак, до певної міри типове джерело про служниць. Як “читати” його з перспективи не так наратора, як описуваної ним жінки, голос якої самою суттю джерела є маргіналізованим, бо опосередкований, а відтак, редагований? Як в такому випадку залишати за нею можливість на історичну суб’єктність, власний голос?  

 

В намаганні розповідати такі як Маріїна історії видається цікавим підхід американської культурологині Саїдії Гартман, представлений у її відомому есе про двох безіменних жінок, що померли на кораблі, який віз їх до Америки працювати рабинями. Все що залишилося історії (чи те, що пропонує дослідникам архів) це коротка згадка про їхню смерть в дорозі Атлантикою, відома з судової справи проти їхнього вбивці. Дві безіменні Венери, як називає їх Гартман, не залишили власних історій, чи сказати точніше архів не задокументував їх. Однак, Гартман все ж шукає шляхи їх відчитати, пропонуючи для цього метод критичного додумування (critical fabulation). “Мета цієї практики, каже Гартман, не в тому, аби дати голос рабиням, а радше в тому, аби уявити те, що неможливо перевірити, сферу досвіду, яка розташована між двома зонами смерті соціальної та тілесної із врахуванням хитких життів, які видно лише в момент їхнього зникання […] Це наратив про те, що могло б бути; це історія, написана завдяки та всупереч архіву” (Гартман, 2008, 12). Очевидно, “критичне додумування” можливе лише у сумі багатьох колективних біографій та порівнянь, з урахуванням численних контекстів досліджуваного часу.

 

Якщо спробувати читати аналізоване джерело з перспективи служниці Марії Лінчак впадають у вічі жінчині намагання встановити у професій, що тоді належала до переліку найменш врегульованих законодавством, власні кордони, а відтак і певні правила. Найцікавіше, що потребу цих регулювань у стосунку до домашньої служби, автор щоденника розумів і, навіть, підтримував. За кілька років після розставання з Марією Теофіл Грушкевич залишив у своєму щоденнику таку рефлексію: “Нинї замітити мушу цю немилу обставину серед якої находять ся по містах наші службодовцї (роботодавцї) до слуг. Єще наші господинї, панї, жінки інтелігентів приміром урядників, учителів, лікарів, адвокатів, інженерів і т.д. не можуть освоїтись з тим, що слуги суть до помочи в роботї, а не невільницями підданими тих осіб, у котрих служать. Моя невістка гніває ся, що служниця не лишає ся дома щоби дальше робити (хоч властиво по більшій части поробила, що уконче було потрібно) і їде до церкви на  реколєкциї (великопостні вправи реліґійні). Впрочім моя невістка багато дуже зробила для сеї слуги, яка у неї щось четвертий чи пятий рік служить. Навчила єї читати, повила ощадности (зложила собі дівчина 200 крон), обшила єї, вимагала від неї за те вдячки і впрошеня ся багато. Тодї, щож робити. Каждий чоловік шукає собі свого рода приємностї в сім нужденнім житю. Що се бідне сотворіня винне, що оно бачить одиноку свою втіху, бути в церкві. Се дуже невинне бажанє, а може і найліпше від всяких інших. Піднести треба, що ся особа є дуже привязана до дитини. От показувала менї дитина, що няня купила дитинї на торцї маленькі саночки (чи не за свої гроші). Трохи менї жаль, як моя невістка кричить на сю служницю, нарікає, що дурна туман.”

Назва:

Марія Лінчак, з історії однієї львівської служниці (1906-1909)

Автор:
Теофіл Грушкевич
Рік:
1906-1909
Джерело:
ЛННБ ім В. Стефаника, відділ рукописів, фонд 41 (Грушкевичі), спр. 123 п. 24. [Грушкевич Т. Записні книжки [щоденник] за 1895, 1903, 1906, 1908-1915 рр. 1895-1915. Станіслав, Львів та інш. 8 кн, 624 арк.]
Мова оригіналу:
Українська

12.7. 1908. неділя

Наша служниця Мария Лїнчак була в тім часї по полудне о 4 у фотографа. Фотографувала ся група щось около 100 осіб дївчата служниці і хлопці разом з своїм провідником Василиянином, що їх провадив в церкві (вчив співу). Сей Васил. відїздит ся до Америки. В єго честь фотографували ся. Дїяльні люди сї Василияни – уміють притягати до себе народ. Відтак пішла наша служниця на фестини тов. робітничого Сили. Тут на Жовків. перед рогаткою в городї зійшлося повно народу. Рівночасно в Збоїсках урядував рускі Сокіл фестини.

 

6.8.1908 четвер

Зося відїхала о год 2 поспішним поїздом до Микуличин. Відпроваджувала жінка і Маня і Маринка (служ.). Я міг вже сам дома лишитися.

 

27.8.1908 

По обіді попрощався з Манею, котра пішла на почту а відтак о чверть на трету з Жінкою і Мариньою, котра забрала річи і мене аж до самого вагону разом з Ж. випровадили.

 

26.12. 1908

Вечером пішли Зося, Іван, Маня і Жін.[ка] до Реваковичів а я лишився з Миросьом і нянею – Мариня лежала хора в ліжку.

 

6. 1. 1909 

Святий Вечер. На дворі пустило, перепадує потрохи дощ з вітром. Я вислав картки святочні Славкові і Меланії, Бородієвичам, Городиским, Теодорові (Федсові), братанку стриєчному, Тисовецким, Листовецким.

Маня прийшла з почти о год. 8, на саме Різдво має іти о пів до осьмої до бюра як в звиклий день, а опісля має ніби вільне через четвер і пятницю. 

До вечери маємо засісти: Жінка, Іван, Зося, Маня, Мирослав і я – в кухни Мария Лїнчак, старша служниця, Ліза Б….ич (об. лат.) тітка Маринї Пекарска і єї син Франсьо (хлопец з 3 люд. школи). Настрій при вечери був веселий. Особливо був Вунцьо, їв разом майже всьо кромі риби (але на другий день трохи проте марудив). Заховуємо наші старосьвіцкі звичаї, об’їдати та обпиватися. Всї потрохи пили алькоголїв (вина і горілки) кромі мене і Вунця. Їда була ось така, нотую для памяти: борщ з ушками, риба студжена, голубці з кашею, риба смажена, штрудель з яблоками, кутя – помаранчі, горіхи. Кромі згаданих горівки і вина (в кухни пили горівку і пиво) були на кінци гербата. Я лиш впився гербати. По вечери заспівалисьмо в гостинній компанії деревця з ріжними бакаліями, що Вуньцьови розуміє ся дуже подобалося. 

 

19.1.1909 вівторок

По полудни пішли Зося, Маня, (котра дістала урльоп) і Іван до жінки Слюзарової, відтак були в гостинци. Я лишив ся з Лізою і вунцьом. Маринка пішла до церкви по раз третий (се у мене таке робиться тепер – таку вільність має служниця – не знати чи буде можна так дальше лишити).

 

27.1. 1909. середа

Температура -5. Славко писав картку до Мами.

В нашім домі рано о пів до осьмої зайшла прикра подїя. Мариня Лїнчак, служниця, що вже майже три роки у нас служить сталася що раз більше зухвалою і від часу до часу стала перемавляти ся. Нині встала пізно, не подала до митя води Манї, котра приціль рано мусить квапити ся до бюра і місто признати, що завинила, єще відзивалася так що моя Ж. дістала спазматичного плачу. Шкода сеї служницї, бо була до дому досить привязана, порядна, бо не шукає собї хабалїв, лиш приятности єї є ходити часто до церкви Василиян. Те робить велику деструкцию в домашнім господарстві така біготерія – Здаєсь що ж першого треба її службу виповісти, бо моя Ж. стратила до неї серце, як то кажут.

 

22.2.1909

Нинї в ночи відїхала наша служниця Мариня Лінчак до дому візвана телеґрафічно по причині слабости матери. Догадуємо ся, що мати єї умерла вже.

 

25.3.1909 четвер 

Опісля дитина (внук) розплакалася та конче гайту. Служниці ані одної ані другої дома не було. Мусіла бабка сама іти з дитиною трохи на улицю.

 

4.4. 1909 пятниця 

О год. ¾ на 5 по полудни вийшов пішки з жінкою на дворець брідкий напротив Славка, Меланії та Тараска. Приіхав поїзд точно о ¼ на шесту, взяли з собою служницю. Фіякром відіхали женщини з малим а я трамваєм зі Славком до станциї коло св. Николася. Вступилисьмо до церкви св. Миколая.

 

11.4. 1909 недїля 

На дворі холодно. Рано о годині 9 я вийшов до церкви Волоської. Був на остатній части Служби Божої сьпіваної. Священик причащав. В церкві зійшов ся зі знакомими др-ом Коллесом Львом, р. Реваковичем, р-ом Підляшецків, Поллнуком (нерозбірливо, ІЧ), Турчмановичем, жт. Онишкевичем. По службі пішов до дому та вже не виходив перед полуднем. З’їлисьмо сніданя і чекали зі свяченим яйцем на Маню, котра бідна урядовала сама на почті, ледве о ¾ на другу діждалисьмо єї. Зїлисьмо всї сьвячене разом: Вся наша наблизша родина. Ріжниці обряду не було, бо і лат. Великдень разом. Про те і жінка обходить сей день разом – отже стали до сьвята Жінка, Славко з жінкою, Зося з чоловіком, Маня і я. Зять мій нераз обходить ті звичаї і як то кажуть в неґлїтовім одягу, бо єще без ковнїрика і краватки стає до сего товариства. Се вже нинї належить до поступу не признавати церемонїї святочні, може колись буде загальним, але нинї поки що це разить. Зїв сьвячене зі служницею Маринею і з служницею Славка, що з моїми задля дитини приїхала. 

По полудни пішли о 4 год. Славко з жінкою а відтак і Зося з Іваном до Реваковичів. Ми обоє старі лишили ся з внуками і з нянею Тараска. Вечером вже коло 9 год. прислали Реваковичі служницю, щоби ми обоє старі пішли до них. Наші діти повертали перед тим до дому. Славко з Меланієї і Манею пішли до Уранії – Зося з Іваном були дома а ми старі пішли на запросини до Р.

 

19.09. 1909 неділя 

Рано виїхали Зося, Маня і Іван до Стрия на виставу українську господарко-промислову. 

[…] Ми лишилися обоє старі з внучком дома. Зі служницею Маринею Лїнчак, що у нас вже більше як три роки служить і котра здавалась так доброю до нас, передовсім менї так здавалося, задля фанатичної побожности зробила нам неприємність, бо хотїла в присутности дітий наших піти собі на велику службу, а і по полудни на вечірню нас хотівши полишити самих з дитиною. Прийшло з мого боку до терпких слів пощо плакала дуже нарікала на свою недолю а відтак вже не ішла сего дня на богослуженя анї рано анї по полудне, хоч ми її вже пускали. 

 

21.09. 1909 вівторок 

На дворець відправили мене жінка і Зося з Вунцьом. – Наша Маринка пішла до церкви – не було кому річий знести до фіякри, мусїлисьмо сторожу просити о поміч.

 

Література:

Hartman Saidiya, Venus in Two Acts, Small Axe, Indiana University Press, Number 26 (Volume 12, Number 2), June 2008,  1-14.

Kuciel-Frydryszak Joanna, Służąca do wszystkiego. Warszawa: Marginesy, 2018.

Hahn Sylvia, Nowhere at home? Female migrants in the nineteenth century Habsburg Empire, Women, Gender and Labour Migration. Historical and Global Perspective, ed. by Pamela Sharpe. Routledge, 2001, 108-126.

Пов'язані цифрові історії (1)

Представлені тут три історії присвячені трьом різним жінкам, об'єднаних одним містом. Діливши спільний міський простір, вони досвідчували його у різних спосіб, з огляду на свої відмінні соціальні становища, статус і стартові можливості. Мікросюжети з життя кожної з цих жінок у той чи інший спосіб віддзеркалювали час, в якому їм випало проживати своє життя. Перша історія присвячена Марії Грушкевич — багаторічній працівниці львівської пошти, котра була серед "перших" жінок, працевлаштованих державою. У другій — йтиметься про Марію Лінчак, служницю у домі Теофіла і Людмили Грушкевичів, хористку храму св. Онуфрія у Львові, героїню численних домашніх суперечок. Третя історія розповідатиме про Євгенію Барвінську, піаністку, хорову диригентку, дружину і матір семи дітей українського політика Олександра Барвінського. Їхні...
Над матеріалом працювали:
Дослідження, коментар

Іванна Черчович

Розчитування джерела

Іванна Черчович

Коментарі та обговорення