Підтримати
вул. акад. Богомольця 6Львів 79005, Україна
Тел.: +38-032-275-17-34
E-mail: [email protected]

Міська історія України ХХ століття

Дата публікації 31.10.2024

В рамках курсу пропонується поглянути на модерну українську історію через призму урбаністики. Увага зосереджуватиметься на містотворенні як перехресті глобального технологічного поступу, регіональної політики та локальних культур повсякдення. Услід за теоретичними напрацюваннями урбаністичних студій (Люсьєн Лефевр, Девід Гарві, Юдіт Боднар та ін.) міський простір розуміється не як нейтральне фізичне вмістилище, а як витвір постійно змінних та доповнюваних соціальних значень. Місто історично концентрує у собі соціальну взаємодію, а його будова з одного боку відображає наявні соціальні зв’язки, й з іншого – є стимулом творення нових.

Специфікою українських міст у ХХ столітті є множинність сценаріїв їх розвитку. Різні політичні утворення визначали унікальні риси підпорядкованих їм міст. Приміром, історики архітектури виділяють “польський”, “радянський”, “румунський”, “чеський” варіанти архітектурного стилю функціоналізм, за стилістичними відмінностями якого можна простежити відмінні уявлення про призначення та розподіл житла у суспільстві. Упродовж ХХ століття українські міста також пережили кризові періоди різного характеру. Це дозволяє вивчати урбаністичні, архітектурні середовища не лише в процесі їх розвитку, але й в непередбачуваних, важких умовах виживання в часи політичних, технологічних та екологічних негараздів. Географічне та економічне різноманіття українських міст є ще однією обставиною, що робить її урбаністичну історію комплексною. За своїм характером, на території України сформувалися зокрема портові, адміністративні, торгові, індустріальні міста. Усе це створює ґрунт для порівняльної історії і глибшого розуміння глобальних урбанізаційних процесів у ХХ столітті.

Курс складається з 6 модулів, складених за хронологічним принципом. В рамках першого блоку окрім вступу до курсу та знайомства передбачено порівняльне вивчення історії українських міст в складі Австро-угорської та Російської імперій. Цей період позначає швидкий ріст міського населення, якісне покращення побутових умов, появу нових технологічних систем, а також піднесення революційних рухів у Східній Європі, що поставили радикальну демократизацію та націоналізацію суспільного життя у центр політичного життя (акцент – Львів, Київ, Умань та Одеса). Другий блок зосереджений на комплексних змінах міського життя внаслідок Першої світової війни та відходу українських міст до складу новоутворених держав, з відмінними програмами соціального розвитку (акцент – столичний Харків, Донецьк (Сталіно), Київ, Львів, Ужгород). Третій блок буде присвячений повсякденню українських міст в умовах німецької та радянської окупації, повсякденню в умовах радикального обмеження мобільності та масового терору (Львів, Київ, Умань, Херсон). У четвертому блоці йтиметься про українські радянські міста після Другої світової війни, особливості їх архітектурного та соціального планування, транспортну мобільність та стилістику радянського модернізму (Дніпро, Київ, Львів, Маріуполь). П’ятий модуль буде присвячено періоду Перебудови, а також суспільному дискурсу про міський розвиток в зв’язку з Чорнобильською катастрофою (Славутич, Прип’ять, Київ). У шостому модулі, окрім підбиття підсумків курсу, планується розгляду пост-радянських міських трансформацій та питань збереження міської матеріальної і нематеріальної інфраструктурної спадщини. 

Упродовж усього курсу студентам буде запропоновано відстежувати два “кейси” з урбаністичної історії. Перший кейс пропонує розглянути просторові, архітектурні та політичні трансформації вулиці Хрещатик на основі знайомства із понад 200 історичними фотографіями та кадрами кінохронік. В рамках другого кейсу, “місто Б”, студентам буде запропоновано вибрати на власний розсуд регіональний центр і коротко представити його історію з точки зору урбаністики, у вибраний історичний період (Бердичів? Белз? Хотин? Броди? Бердянськ? Кам’янець-Подільський? Ушиця? Кременчук?). Від студентів очікується відвідування усіх занять, активна участь у дискусії на основі прочитаних текстів, та коротка презентація обраного кейсу “місто Б”.

Вступ до курсу

  1. Міська історія: теоретичні засади та історіографія
  2. Історична типологія український міст
  3. Домодерна та ранньомодерна архітектурна, містобудівельна та містоуправна спадщина українських міст імперської епохи.
  4. Українські міста поміж імперіями: на прикладі Львова та Києва
  5. Дискусія »Одеса, якої не було»

Обов’язкова література:


Півторак, Володимир. «Одеса, якої ніколи не було: 12 міфів про місто». Історична правда, 13, грудень 2022. https://www.istpravda.com.ua/articles/2022/12/13/162159/.

Міста зламу століть в українських теренах Австро-угорської та Російської імперій

Міжвоєнний урбаністичний розвиток

Місто в період сталінського терору та Другої світової війни

Практикум "Із села у місто: урбанізаційні процеси 1950-1980х років"

Міста періоду перебудови та незалежності

Додаткова література

 

Белей, Лесь. Ліхіє дев’яності: любов і ненависть в Ужгороді. Київ: Темпора, 2014.

Беспалов, Максим. Ліхіє дев’яності: Кузня кадрів Дніпропетровськ. Київ: Темпора, 2016.

Бондар, Галина. Львів. Щоденне життя міста очима переселенців із сіл (50-80-ті роки ХХ ст.): монографія. Львів: Видавничий центр ЛНУ імені Івана Франка, 2010.

Бондар, Ганна. 73 чудернацькі трапунки з життя архітектора Щедрикова. Київ: Видавництво «КЕНЕКШЕНС», 2020.

Вечерський, Віктор. Спадщина містобудування України: теорія і практика історико-містобудівних пам’яткоохоронних досліджень населених місць. Київ: НДІТІАМ, 2003.

Диса, Катерина. «Образ модерного міста в путівниках по Києву межі ХІХ – ХХ ст.» В Живучи в модерному місті: Київ кінця ХІХ – середини ХХ століття, 82–95. Київ, 2016.

Дігтярьова, Ліна, і Олег Олашин. Ужгородський модернізм. Архітектура міжвоєнної доби. Ужгород: Інститут міста Ужгород, 2018.

Завальнюк, Олександр, і Олександр Комарніцький. Подільські містечка в добу Української революції. Кам’янець-Подільський: Абетка-Нова, 2005.

Кобаль, Йосип. Ужгород відомий та невідомий. Львів: Світ, 2008.

Леп’явко, Сергій. Чернігів. Історія міста. Київ: Темпора, 2012.

Лиман, Ігор, і Вікторія Константінова. Український Південь Очима Консулів Британської Імперії 19 – Початку 20 Ст. Том 1: Британські Консули в Портовому Місті Бердянську. Київ, 2018.

Любавський, Роман. Повсякденне життя робітників Харкова в 1920-ті — на початку 1930-х років. Харків: Раритети України, 2016.

Мазурок, Олег. Міста Східної Галичини, Північної Буковини і Закарпаття у другій половині ХІХ – на початку ХХ століть. Ужгород: Карпатська Вежа, 2012.

Машкевич, Стефан. Історія Київського міського транспорту. Кінець XIX – початок XXI ст. Київ: Варто, б. д.

Метамісто: Схід. Трансформації Українського Сходу. Київ: ГО «Гараж Генг», 2018.

Михайло, Ільченко, Кузіна Ксенія, Куліков Володимир, Портнова Тетяна, Склокіна Ірина, Студенна-Скруква Марта, і Стяжкіна Олена. Праця, виснаження та успіх: промислові мономіста Донбасу. ФОП Шумилович Б., 2018.

Михед, Олександр. Я змішаю твою кров з вугіллям: Зрозуміти український Схід. Київ: Наш Формат, 2020.

Овчаренко, М. (ред ). Львівська область в цифрах у 1960 році. Короткий статистичний збірник. Львів: Держстатвидав, 1961.

Ославська, Світлана. Сєверодонецьк. Репортажі з минулого. Львів: Човен, 2022. https://choven.org/booksstore/syeverodonetsk-reportazhi-z-mynulogo/.

Петровський-Штерн, Йоханан. Штетл: Золота доба єврейського містечка. Київ: Критика, 2019.

Посацький, Богдан. Простір міста і міська культура (на зламі ХХ-ХХІ ст.). Львів: Видавництво Національного університету «Львівська політехніка», 2007.

початок XX ст.). Kyïv: Instytut istoriï Ukraïny, 2018.

Савченок, Виктор. Неофициальная Одесса эпохи НЭПа. Москва: РОССПЭН, 2012.

Сердюк, Олена. Київське житло другої половини ХІХ-початку ХХ століття. Львів: Центр Європи, 2010.

Стрільчук, Василь (ред ). Броди. Міська абетка. Львів: Видавництво «Бона», 2017.

Стяжкіна, Олена . Нові сторінки історії Донбасу: Збірник статей. Кн.26. Вінниця: ДонНУ імені Василя Стуса, 2017.

Стяжкіна, Олена (ред ). Нові сторінки історії Донбасу: Збірник статей. Кн.25. Вінниця: ДонНУ імені Василя Стуса, 2016.Amar, Tarik Cyril. The Paradox of Ukrainian Lviv: A Borderland City between Stalinists, Nazis, and Nationalists. Cornell University Press, 2015.

Чорний, Д. М. Харків початку XX століття: історія міст, долі людей. Харків, 1995.

Шандра, Валентина і Аркуша, Олена. Україна в XIX столітті: доба модернізації. Україна. Нариси історії. Київ: Академперіодика, 2022.

Betlij, Olena, Kateryna Dysa, і Olʹha Volodymyrivna Martynjuk, ред. Žyvučy v modernomu misti: Kyïv kincja XIX-kincja XX stolitʹ. Kyïv: Duch i Litera, 2016.

Bilenky, Serhiy. Imperial Urbanism in the Borderlands: Kyiv, 1800-1905. Illustrated edition. Buffalo (N. Y.): University of Toronto Press, 2018.

Brown, Kate. Dispatches from Dystopia: Histories of Places Not Yet Forgotten. Chicago and London: University Of Chicago Press, 2015.

Burlaka, Oleksandr. Balcony Chic. Kyiv: Osnovy Publishing, 2019.

Crawford, Christina E. Spatial Revolution: Architecture and Planning in the Early Soviet Union. Ithaca: Cornell University Press, 2022.

Cybriwsky, Roman Adrian. Kyiv, Ukraine: The City of Domes and Demons from the Collapse of Socialism to the Mass Uprising of 2013-2014. Amsterdam: Amsterdam University Press, 2016.

Dysa, Kateryna. «Поклон із Києва: київські туристичні листівки кінця ХІХ – початку ХХ століття: створення, контент і використання». Naukovì zapiski NaUKMA. Ìstoričnì nauki (Online) 5 (2022): 107–12. https://doi.org/10.18523/2617-3417.2022.5.107-112.

Hamm, Michael F. Kiev: A Portrait, 1800-1917. Princeton University Press, 1995.

Herlihy, Patricia. Odessa: A History, 1794-1914. Distributed by Harvard University Press for the Harvard Ukrainian Research Institute, 1986. http://books.google.com.ua/books?id=1m5pAAAAMAAJ.

Hubkina, Jevhenija, і Aleksej Bykov. Soviet Modernism, Brutalism, Post-Modernism: Buildings and Structures in Ukraine 1955-1991. Kyiv (Ukraine): Osnovy Publishing, 2019.

Hubkina, Jevhenija. Architectural Guide Slavutych. Berlin: DOM publishers, 2016.

Kane, Eileen. «Odessa as a Hajj Hub, 1880s-1910s». В Russia in Motion. Cltures of Human Mobility since 1850, 107–26. Urbana, Chicago and Springfield: University of Illinois Press, 2012.

Kuzmany, Börries. Brody: Eine galizische Grenzstadt im langen 19. Jahrhundert. Böhlau, 2011. https://directory.doabooks.org/handle/20.500.12854/35871.

Meir, Natan. Kiev, Jewish Metropolis. A History, 1859-1914. Revolutionary Russia. Bloomington and Indianapolis: Indiana University Press, 2010. http://www.amazon.com/dp/0253222079.

Petrovsky-Shtern, Yohanan. The Golden Age Shtetl: A New History of Jewish Life in East Europe. Princeton: University Press, 2014.

Portnov, Andrii. Dnipro: An Entangled History of a European City. Academic Studies Press, 2022.

Prokopovych, Markian, and Markian Prokopovych. Habsburg Lemberg: Architecture, Public Space, and Politics in the Galician Capital, 1772-1914. Central European Studies. West Lafayette, Indiana: Purdue University Press, 2009.

Redlich, Shimon. Together and Apart in Brzezany. Poles, Jews, and, Ukrainians. 1919 – 1945. Bloomington: Indiana University Press, 2002.

Skubii, Iryna. «Department store as space of urban consumption in 1920-1930s in Soviet Ukraine». City History, Culture, Society 3 (17, Вересень 2017): 162–75. https://doi.org/10.15407/mics2019.04.162.

Veidlinger, Jeffrey. In the Shadow of the Shtetl: Small-Town Jewish Life in Soviet Ukraine. Bloomington, Indianapolis: Indiana University Press, 2013.

Vodotyka, Tetjana Serhiïvna, Instytut Istoriï Ukraïny, і Тетяна Сергіївна Водотика. Kulʹtura pidpryjemnyctva v mistach Naddniprjansʹkoï Ukraïny: (druha polovyna XIX-počatok XX st.), Культура підприємництва в містах Наддніпрянської України: (друга половина XIX-

Vozyanov, Andrey. «Solution into Problem: Ukrainian Marshrutka and Romanian Maxi-Taxi at the Fall of Planning Paradigms after 1990». The Journal of Transport History 39, вип. 1 (Червень 2018): 25–40. https://doi.org/10.1177/0022526618757086.

Weck, Nadja. Eisenbahn und Stadtentwicklung in Zentraleuropa: am Beispiel der Stadt Lemberg. 1st edition. Wiesbaden: Harrassowitz Verlag, 2020.

Westrate, Michael T. Living Soviet in Ukraine from Stalin to Maidan: Under the Falling Red Star in Kharkiv. Lanham: Lexington Books, 2016.

Worobec, Christine. «The Long Road to Kiev: Nineteenth-Century Orthodox Pilgrimages». Modern Greek Studies Yearbook, вип. 30/31 (2015 2014): 1–22.

Yekelchyk, S. «The making of a ‘proletarian capital’: Patterns of Stalinist social policy in Kiev in the mid-1930s». Europe-Asia Studies 50, вип. 7 (1998): 1229–44.

Zayarnyuk, Andriy, і Andriy Zayarnyuk. Lviv’s Uncertain Destination: A City and Its Train Terminal from Franz Joseph I to Brezhnev. Toronto: University of Toronto Press, 2020.