Підтримати
вул. акад. Богомольця 6Львів 79005, Україна
Тел.: +38-032-275-17-34
E-mail: [email protected]

12 серпня 1952 року радянський уряд ухвалив постанову “Про тимчасове грошове довольство”. У розгорнутому вигляді 25 серпня вона була продубльована українським урядом і ЦК КП(б)У. Попри те, що союзна всесоюзна постанова ухвалена лише урядом без ЦК ВКП(б), цей нюанс не мав суттєвого значення – очільником обох органів був Й.Сталін. На відміну від попередньої постанови 1948 року, назва даного документу жодним чином не дає уявлення про суть змін, натомість у ній йшлося про певне погіршення добробуту керівної номенклатури.
Постанова містила мотиваційну частину, яка пояснювала причину зменшення розміру тимчасового грошового довольства “серйозним зниженням цін на товари масового споживання”, що відповідало дійсності, адже радянський уряд щорічно проводив такі кампанії з 1948 р.
До зменшення розміру фінансових привілеїв радянський уряд підійшов диференційовано, запроваджуючи прогресивну шкалу від 15 до 33% у залежності від чинного розміру спецвиплат. Конкретні відсотки скорочення тимчасового грошового довольства, старий і новий розмір винагороди центральних і регіональних, партійних і радянських органів влади, ЦК і обкомів комсомолу, деяких суддів, редакторів республіканських та обласних газет, центральної і обласних партійних шкіл, деяких міськкомів містилися у додатках під грифом “цілком таємно”. Нарешті, одержувачам найменших спеціальних доплат його не змінювали. Таким чином, постанова усувала значний розрив між виплатами номенклатурникам, проте залишала прірву між високопосадовцями та мільйонами пересічних громадян.

Назва:

Постанова про зменшення розміру тимчасового грошового забезпечення, 1952

Рік:
12 серпня 1952
Джерело:
Центральний державний архів громадських об’єднань та україніки, 1/16/78, 71–72
Мова оригіналу:
Російська

Постановление №___

Совета Министров Украинской ССР и Центрального комитета КП(б) Украины « » _____ 1952 года г.Киев

О временном денежном довольствии

В связи с тем, что за последние годы произошло серьезное снижение цен на товары массового потребления, Совет Министров Союза ССР принял постановление от 12 августа 1952 года № 3700-1470 сс «О временном денежном довольствии». Во исполнение этого постановления Совет Министров Украинской ССР и Центральный комитет КП(б)Украины ПОСТАНОВЛЯЮТ:

  1. Сократить руководящим советским и партийным работникам центрального аппарата и местных органов размер денежного довольствия по сравнению с ныне получаемым по следующей шкале:

получающим от 6000 до 4000 рублей – на 33 процента, получающим от 4000 до 3000 рублей – на 25 процентов, получающим от 3000 до 2000 рублей – на 20 процентов, получающим от 2000 до 1000 рублей – на 15 процентов.

  1. Работникам, получающим денежное довольствие в размере от 1000 рублей и ниже, доплату денежного довольствия сохранить на прежнем уровне.

[3]…

  1. Обязать Управление делами Совета Министров УССР и исполкомы областных и Киевского городского Советов депутатов трудящихся производить выплату временного денежного довольствия с 1 августа 1952 года советским работникам центрального аппарата и местных органов в размерах, утвержденных настоящим постановлением.
  2. Обязать Управление делами ЦК КП(б)У производить выплату временного денежного довольствия руководящим работникам республиканских и местных партийных органов с 1 августа 1952 года в размерах, утвержденных настоящим постановлением.
  3. Обязать исполкомы областных и Киевского городского Советов депутатов трудящихся к 5 сентября с.г. представить Совету Министров УССР утвержденные списки работников на выплату временного денежного довольствия.

[7]…

[8]…

25.VIII-52 г.

Пов'язані першоджерела:

Документи (5)

icon
Олександр Ляшко про фінансові привілеї та матеріальне становище сім’ї радянського номенклатурника, 1950-ті
Олександр Ляшко (1916–2002) – політичний і державний діяч УРСР. Почав свій трудовий шлях інженером у 1945 році, потім працював секретарем Краматорського міськкому та Донецького обкому Комуністичної партії України, дійшов до посади другого секретаря ЦК КПУ, а згодом і очільника уряду УРСР (1972–1987). Зробивши блискучу кар'єру та добре знаючи систему, після виходу на пенсію в 1987 році О. Ляшко заходився писати мемуари, які трилогією опублікував у 1997 році. Для їх написання він використовував різноманітні джерела, тож попри значну часову відстань від описуваних подій та комуністичні переконання спогади характеризуються високою достовірністю та виваженістю оцінок. Пропонований уривок розповідає про фінансове забезпечення та матеріальне становище сім'ї О. Ляшка у середині 1950-х, зокрема після його переходу з посади...
icon
Постанова ЦК КПУ про скасування фінансових привілеїв, 1957
12 лютого 1957 року ЦК КПУ ухвалив постанову, якою скасовувалося тимчасове грошове забезпечення, запроваджене у 1948 р. На перший погляд, вона ліквідує соціальну несправедливість і збалансовує розмір виплат різним категоріям апаратників. І сама назва постанови ("Про відміну виплати…"), і мотивація ("надмірний розрив"), і рішення ("повністю скасувати") виглядають, навіть, демократично, і назагал відповідають духові хрущовської епохи з поліпшення соціальних стандартів. Утім, розміри нових зарплат упривілейованої номенклатури, винесені у два додатки, нівелюють враження від цього рішення як щиросердного наміру М. Хрущова наблизити владу до народу. Втрати номенклатури від скасування виплати тимчасового грошового забезпечення виявилися незначними. При цьому, щоправда, скасовувалися надбавки за вислугу років та особливі умови праці. 21 лютого 1957 р. президія ЦК КПУ затвердила...
icon
Постанова уряду УРСР про нові розміри фінансових привілеїв, 1956
"Колективне керівництво" із соратників Й.Сталіна, що після його смерті поділило необмежену владу, виступило проти зосередження надмірних повноважень в одних руках. Одним з наслідків такого рішення стала відмова від "гібридних" постанов при визначенні винагороди номенклатури, тож партія і уряд запроваджували новації і визначали розміри виплат окремо, проте синхронно. При цьому домінантна роль партії зберігалася. 16 березня 1956 року ЦК КПРС і Рада міністрів СРСР ухвалили власні ідентичні за суттю постанови, що змінювали порядок нарахування тимчасового грошового забезпечення. 13 квітня ЦК КПУ прийняв відповідне рішення щодо фінансових привілеїв, а 20 квітня – затвердив проєкт урядової постанови з аналогічного питання, незабаром схвалений Радою міністрів. Постанови ЦК КПУ та Ради міністрів УРСР жодним чином не пояснювали причини...
icon
Звернення апаратників Харківського обкому в центральну Комісію партійного контролю щодо фінансових привілеїв, 1948
Після запровадження у січні 1948 року тимчасового грошового забезпечення в апаратах центральних, регіональних та обласних центрів органів влади виокремилася упривілейована частина і зросла внутрішня диференціація. Попри певну засекреченість інформації про фінансові привілеї розголос виходив назовні, дратуючи решту номенклатурників. Дізнавшись про суттєву різницю в оплаті праці та примірявши ці привілеї на себе, група апаратників Харківського обкому КП(б)У на початку 1948 року звернулася до Комісії партійного контролю ЦК ВКП(б), яка вважалася справедливим партійним арбітром. Цікаво, що звернення адресоване в Москву, оминаючи Київ, куди належало б звертатися за субординацією. Критика першого секретаря Харківського обкому В.Чураєва схиляє до думки, що анонімні автори (а, можливо, автор) побоювалися негативних наслідків апеляції до українського ЦК. За неписаною бюрократичною традицією звернення...
icon
Постанова про заміну пайків грошовою компенсацією, 1948
23 грудня 1947 року Рада міністрів СРСР і ЦК ВКП(б) "директивою" звернулися до голів республіканських урядів і ЦК Комуністичних партій, очільників регіональних виконавчих та партійних органів з "пропозицією" змінити чинний порядок забезпечення номенклатури. Замість пайків належало виплачувати грошову компенсацію у 2-3-кратному розмірі від зарплати, відкрити для населення всі спеціальні продовольчі і промислові крамниці тощо. "Директива" виглядала досить незвично, адже з одного боку вона обов’язкова до виконання ("необхідно відмінити…"), з іншого – уряд і ЦК озвучували вимогу в м’якій формі: "пропонуємо вам…" вчинити аналогічно, що символічно передбачало свободу вибору. 14 січня 1948 року українські уряд і ЦК Компартії спільною постановою продублювали вказані новації й запровадили їх з 1 січня 1948 року. Необхідність зміни способу...
Показати ще Згорнути все

Зображення (0)

Показати ще Згорнути все

Відео (0)

Показати ще Згорнути все

Аудіо (0)

Показати ще Згорнути все

Пов'язані модулі (1)

Радянський Союз позиціонував себе як країну соціальної рівності, де знищенням експлуатації людини людиною досягнуто гармонії «класових» відносин. Усунення соціальних протиріч між «верхами» та «низами» (за радянською термінологією «експлуататорами» та «експлуатованими» відповідно), широко пропагувалося як незаперечне і незворотне досягнення країни Рад. Парадоксальна ситуація: це була правда, утім значний соціальний розрив між народом і «народною владою» теж був правдою, констатувати яку було небажано. У цьому модулі Віктора Крупини йтиметься про фінансові привілеї української радянської номенклатури.
Над матеріалом працювали:
Дослідження, коментар

Віктор Крупина

Набір тексту джерела

Віктор Крупина

Коментарі та обговорення