Підтримати
вул. акад. Богомольця 6Львів 79005, Україна
Тел.: +38-032-275-17-34
E-mail: [email protected]

 

Сюжет 1975 року, знятий для новин Львівського телебачення. У ньому йдеться про використання Автоматизованої системи управління підприємством (АСУП) на львівському заводі “Електрон”, одному з найбільших виробників телевізорів у Радянському Союзі. Систему розробили у 1964-1969 роках у співпраці з київським Інститутом кібернетики. Її роль полягала у використанні електронно-обчислювальної машини (ЕОМ) для проведення розрахунків та обліку виробництва. Система стала першою у своєму роді в Радянському Союзі. 

Сюжет виходить у момент, коли дискурс технологічного оптимізму присутній в державній політиці СРСР, а галузь кібернетики та комп’ютерної інженерії розвивається практично два десятиліття. Станом на 1967 рік, понад п’ятсот інститутів та десятки тисяч осіб працювали над кібернетичним проблемами, половина з них була зосереджена на економічній кібернетиці (Peters, 69). На той час вже існувала низка втілених проєктів з використання ЕОМ на підприємствах, однак очікування щодо їхнього майбутнього потенціалу змінює низка труднощів щодо їхньої розробки та використання, передусім, через недостатню обчислювальну здатність самих машин, нестачу даних для обчислень, а також політичні та економічні труднощі масштабування подібних систем на нові процеси та нові підприємства, дефіцит ресурсів в період пізнього соціалізму та в контексті планової економіки. Оскільки звуковий наратив до цього сюжету втрачений, можемо припускати, що назва сюжету нав’язує саме до цього контексту: вбачається, що потенціал використання АСУП є більшим, ніж її фактичне тогочасне використання у виробництві. Дискурс про недостатнє використання потенціалу обчислювальної техніки підтверджують архівні документи, і тогочасна преса. “Надо убедить людей в пользе и вигоде применения електронно-вичислительной техники. Она пока стоит мертва, холодна без применения в производственное управление”, – так директор Львівського телевізійного заводу Степан Петровський наголошував, коли на початку 1967 року партійний комітету “Електрона” слухав доповідь керівника Інформаційно-обчислювального центру. Засідання відбувалося на тлі впровадження першої черги Автоматизованої системи управління підприємством. Першу чергу системи мали здавати комісії пізніше того ж року. (ДАЛО, 568/71/12)

Це обговорення та заклик Петровського добре ілюструє, як сприймали систему та електронно-обчислювальну техніку на підприємстві у момент, коли вже практично готова. При цьому, приклад заводу “Електрон” із моменту запровадження системи виконував ключову роль в популяризації таких систем, а саме підриємство отримало завдання розробляти подібні системи для інших підприємств та у різних сферах, наприклад, управлінні громадським транспортом в місті.

Назва:

АСУП може більше, телесюжет Львівського телебачення 1975 року

Рік:
1975
Джерело:
ДАЛО, 980/3289
Див. більше:
Міський медіаархів

Додаткові джерела та література:

  • Протоколи засідань партійного комітету первинної організації КП України на Телевізійному заводі м. Львова. Державний архів Львівської області, фонд 568, опис 1, справа №71.
  • Benjamin Peters, How not to network a nation: the uneasy history of the Soviet internet, MIT Press, Cambridge, Massachusetts, 2016.

Пов'язані першоджерела:

Документи (0)

Показати ще Згорнути все

Зображення (0)

Показати ще Згорнути все

Відео (2)

Зображення до Радіозв’язок, телесюжет Львівського телебачення 1959 року
Радіозв’язок, телесюжет Львівського телебачення 1959 року
  Телевізійний сюжет 1959 року, знятий для програми Львівського телебачення “Львівський тиждень” (№19). Сюжет створений у перші роки існування Львівського телебачення та комунікує образ радянської модернізації міста. Попри втрачений звук, візуальний ряд дозволяє відчитати історію про роботу громадського транспорту в місті, а також як віддалений зв'язок дозволяв оперативно реагувати на поломки, що призводили до збою в роботі інфраструктури громадського транспорту. Тролейбус в контексті тогочасного Львова був одним із образів радянської модернізації міста, нововведенням, адже до цього у місті діяла лише трамвайна мережа. Маршрути тролейбуса сполучали історичне середмістя з околицями, де були зосереджені великі підприємства та робітничі райони. Сюжет описує роботу інфраструктури, націленої на обслуговування потреб робочого класу. При цьому, нам демонструють, як...
Зображення до Електронні очі автоінспектора, телесюжет Львівського телебачення 1971 року
Електронні очі автоінспектора, телесюжет Львівського телебачення 1971 року
  Телевізійний сюжет 1971 року, знятий для новин Львівського телебачення. Розповідає про експеримент з використанням телевізійних камер для регулювання дорожнього руху на одному з найбільш інтенсивних перехресть у середмісті Львова. Джерело не містить інформації про авторів чи контекст розробки саме цього пристрою. Проте у ширшому контексті відомо, що у місті на той час функціонував один з найбільших виробників телевізорів, завод “Електрон”, при якому діяло спеціальне конструкторське бюро телевізійної техніки. Тож, була присутня технологічна експертиза та інфраструктура для розробки подібних приладів все ще порівняно нової на той час технології передачі зображення через телевізійний сигнал. Технологія набувала все більшої популярності у різних сферах, наприклад, управління вуличним рухом. Сюжет демонструє, як рухомі телевізійні камери дозволяли...
Показати ще Згорнути все

Аудіо (0)

Показати ще Згорнути все
Над матеріалом працювали:
Дослідження, коментар

Тарас Назарук

Візуальний семінар

Богдан Шумилович, Анастасія Холявка, Олександр Маханець, Іванна Черчович

Коментарі та обговорення