Підтримати
вул. акад. Богомольця 6Львів 79005, Україна
Тел.: +38-032-275-17-34
E-mail: [email protected]

Модернізм і погроми: культура і мистецтво на пограниччях Центрально-Східної Європи у ХІХ-ХХІ століттях

Дата публікації 01.05.2023
Др. Мейгіл Фавлер

У цьому короткому курсі розглядатимуться культурні взаємини між євреями та не-євреями (українцями, поляками, росіянами) на прикордоннях двох імперій – Габсбургів і Романових. Така взаємодія могла бути свідомою чи несвідомою, вона могла ґрунтуватися на складних процесах зіткнення, засвоєння, призвичаювання, обміну та знищення.

Курс має три цілі. По-перше, Ви усвідомите, наскільки складно писати про творення й рецепцію культури, враховуючи політичні, суспільні й економічні структури, в яких перебувало мистецтво. По-друге, Ви здобудете знання про продукти культури єврейських і українських (а також, польських і російських) спільнот багатоетнічного регіону Центрально-Східної Європи. Ви ознайомитеся із роботою важливих дослідників, які вивчають цю тему, а також отримаєте базові знаннями про культуру та мистецтво цього регіону. По-третє, це допоможе Вам усвідомити, чому національні категорії неефективні для культурного аналізу. Цей регіон породив великі твори мистецтва, які описано в книгах про “українське”, “єврейське” чи “російське” мистецтво. Водночас саме у цьому регіоні відбувалися погроми, масове та локальне насильство супроти євреїв (так, і поляків, українців, росіян). Ми спробуємо поглянути водночас на модернізм і погроми та означити, як чисельні національності формували культуру у цьому регіоні.

Цей курс був частиною літньої школи “Єврейська історія та багатоетнічне минуле Центрально-Східної Європи: суспільства, культури та спадщина”.

Інструменти для вивчення й обговорення культури

Література:

  • Philipp Ther, “The Transnational Paradigm of Historiography and its Potential for Ukrainian History,” in Grigory Kasianov and Philip Ther, Ukraine: A Landscape of Transnational History (2009), 81-114.
  • Robert Darnton, “Do Books Cause Revolutions?,” The Forbidden Best-sellers of PreRevolutionary France (1996), 169-197.
  • Антон Чехов, Скрипка Ротшильда

Лекція: Культурний світ імперського штетлю
Alexander Granach, There Goes a Man (film clips)
Hassidism and Ukrainian Culture
Шолом-Алейхем, “On Account of a Hat”: “high” and “low” goyish

Література:

  • William H. Sewell, Jr., “The Concept(s) of Culture,” in Victoria Bonnell and Lynn Hunt, eds., Beyond the Cultural Turn (1999), 35-61.

Професіоналізація та націоналізація в імперіях

Війна і модернізм

Нові нації

Нова імперія

Міська культура і міжвоєнний період: танго на їдиші?

Війна і Холодна війна

Великі історіографії / Дискурси

Зіткнення, обмін, присвоєння після комунізму