Підтримати
вул. акад. Богомольця 6Львів 79005, Україна
Тел.: +38-032-275-17-34
E-mail: [email protected]

На виконання постанови ЦК КПУ від 28 серпня 1987 року, що констатувала випадки необґрунтованого преміювання високопосадовців, обкоми КПУ мусили перевірити наявність подібних фактів у своїх областях. Інформація Кримського обкому, надіслана у ЦК КПУ з грифом “цілком таємно”, є типовим звітом про проведену роботу.

Перелік виявлених порушень був традиційним: перевищення лімітів на преміювання, необґрунтованість та порушення процедури. Доволі штучні підстави для винагородження свідчать про неформальні відносини між керівниками установи, що винагороджувала, та реципієнтами премії. Прикметно, що суб’єкти справи усвідомлювали неправомірність своїх дій, тож прагнули різними способами приховати цю оборудку на випадок можливої перевірки.

Звертає на себе увагу відсутність інформації про покарання ініціаторів преміювання, не вказано навіть про їхню партійну відповідальність. По суті, одержувачі премії виходили сухими з води, адже їхня згода на винагородження не потребувалася. Необґрунтоване преміювання нагадувало безпрограшну лотерею, де існувала ймовірність виграти приз, тоді як поразка фактично не каралася – повернення премії назвати карою не можна. Звісно, найбільш резонансні випадки безпідставного преміювання ставали надбанням громадськості, проте вони не зупиняли спроб віддячити керівному працівнику за лобізм інтересів установи або толерантне ставлення до підлеглих.

Назва:

Необґрунтоване преміювання високопосадовців у Кримській області, 1987

Рік:
1987
Джерело:
Центральний державний архів громадських об’єднань та україніки. Ф.1. оп.11. Спр.1784. Арк.41–43. Оригінал. Машинопис.
Мова оригіналу:
Російська

Сов. секретно

Информация Крымского обкома КПУ «О выполнении постановления ЦК Компартии Украины «О фактах необоснованного премирования руководящих партийных, советских, профсоюзных и комсомольских работников в некоторых областях республики», 23 октября 1987 г.

 

     В соответствии с постановлением ЦК Компартии Украины в сентябре-октябре т.г. в области проведена проверка обоснованности выплаты премий руководящим кадрам. В результате выявлены факты незаконного расходования средств на премирование в сумме 11125 рублей.

     Так, горрайисполкомами г. Севастополя на премирование освобожденных работников партийных, советских, профсоюзных и комсомольских органов по итогам социалистического соревнования вместо 15 израсходовано 28,6 процента от выделенной на эти цели суммы. За 1985–1987 гг. незаконные выплаты премий по г.Севастополю составили более 7 тысяч рублей. Такие же переплаты установлены в городах Керчи, Джанкое, Евпатории и др.

     Имеют место существенные недостатки в распределении премий за активное участие в сборе, хранении, отгрузке лома черных и цветных металлов. Так, в І квартале т.г. за активное участие в заготовке лома и отходов вторичных материалов решением облисполкома премированы старший инженер и старший референт курортного отдела, ответственный секретарь по делам несовершеннолетних, инструктор по наградам, ответственный секретарь комиссии по борьбе с пьянством, которые не входят в утвержденный облисполкомом перечень.

     Подобные факты выявлены и в других городах и районах области.

     Немало случаев премирования работников советских, административных и хозяйственных органов якобы за содействие в организации государственного страхования. К примеру, распоряжением Красноперекопского райисполкома в марте 1985 года премированы секретарь и заведующий общим отделом райисполкома как члены группы содействия органам Госстраха, хотя они таковыми не являются. Инспекции Госстраха Кировского и Орджоникидзевского районов г.Керчи в октябре прошлого года премировали более 120 человек актива, в том числе сотрудников райотделов милиции. К тому же премии этой категории кадров на счет организаций и учреждений не перечислялись, поэтому, проявляя личную нескромность, деньги они получили в других организациях.

     Отдельные руководящие работники городов и районов области незаконно получили премии без разрешения соответствующего органа как члены общества охраны памятников истории и культуры, любителей книги, природы и т.п. Более того, в ряде случаев решения о премировании принимались президиумами областных обществ без согласования с партийными и советскими органами и пересылались почтовыми переводами. Эти нарушения установлены в гг. Симферополе, Керчи, Саках, Судаке, Ялте.

     Допускаются многочисленные факты выплаты денежных вознаграждений освобожденным партийным и особенно профсоюзным работникам без решения партийных комитетов. Председатель профкома Ялтинского производственного объединения «Таврия» в 1986 году таким образом получил 1768 рублей из разных фондов премирования, совхоз «Предгорье» Белогорского района выплатил в 1986 году секретарю парткома 50 рублей, а совхоз «Кировский» Черноморского района в 1985 году председателю профкома – 640 рублей.

     В настоящее время горкомы, райкомы партии, горрайпрокуратуры, финансовые органы принимают необходимые меры по устранению выявленных недостатков. На 15 октября 1987 года 180 человек возвратили незаконно полученные премии на сумму более 5 тысяч рублей.

     Работа по проверке соблюдения установленного порядка премирования руководящих кадров продолжается.

 

Секретарь обкома Компартии Украины                   А.Гиренко

Председатель облисполкома                                      А.Рощупкин

Пов'язані першоджерела:

Документи (7)

icon
Використання службового становища для написання кандидатської дисертації, 1975
Справа другого секретаря обкому, згодом – заступника міністра, містить цілий набір не надто серйозних проступків, серед яких не фігурували претензії по роботі. Як випливає з постанови, високопосадовець тривалий час цілеспрямовано демонстрував наукові амбіції. Реалізувати їх було нескладно, завдяки високим посадам та, як вказано у джерелі, брутальному стилю керівництва. Ймовірно, будучи окриленим легкістю, з якою вдавалося поповнювати свій науковий доробок, високопосадовець втратив самоконтроль і вийшов за рамки допустимого. “Залучення до підготовки” дисертації низки працівників, що відбувалося, вочевидь, під час його праці в обкомі, після захисту дисертації перетворилося на примус включати даного високопосадовця як співавтора до публікацій, “залежних у службовому відношенні осіб”. Не дивно, що в такий спосіб N. продемонстрував продуктивність, яка в понад десять...
icon
Фінансове шахрайство партійних високопосадовців Ворошиловградської області УРСР, початок 1970-х
Неля Немиринська народилася у 1930 році в Одесі. Працюючи з 1954 року адвокатом у Луганській колегії адвокатів, вона захищала й морально підтримувала дисидентів, зокрема Миколу Руденка, Йосипа Зісельса та інших. Написані нею у 1995 році спогади ілюструють зворотній бік радянського правосуддя – залаштункові домовленості, політичну залежність суддів, диктат КПРС, безкарність номенклатури тощо. Уміщений фрагмент її спогадів розповідає про два випадки, що їх вона кваліфікує як “не зовсім звичайні для періоду правління в Україні та в колишньому СРСР комуністичної партії”. У них яскраво відображено стосунки номенклатури і закону. Перший випадок присвячений незаконному фінансуванню футбольної команди “Зоря” Ворошиловград (нині Луганськ)*. Ініціатором нелегального “оподаткування” підприємств області на потреби команди вважається перший секретар обкому Володимир Шевченко, а...
icon
“Зв’язки” як запобіжник покарання за зловживання, 1985
Початок обговорення справи N на Комісії партійного контролю при ЦК КПУ поклали листи громадян, що для радянських реалій не було унікальним випадком. Неочікуваним стало радше те, що звернення, зрештою, стали результативними і високопосадовця та його покровителів було покарано. Предметом розгляду партійної комісії став хибний стиль керівництва N, що мав наслідком суб’єктивну кадрову політику та негативно позначився на економічних показниках головного управління (скорочено главку), в якому утворилася величезна дебіторська заборгованість. Справа N демонструє силу патрон-клієнтарних зв’язків та підлабузництва. Попри аналогічні хиби діяльності у 1981–1982 роках, завдяки своїм покровителям N отримав підвищення. Порушення правил преміювання та штатно-кошторисної дисципліни, задобрювання керівників путівками, обідами і банкетами, що тривали впродовж щонайменше двох років, не оберталися для нього проблемами....
icon
Зловживання директора цукрового комбінату та його партійна реабілітація, 1953
Справа Г. – це приклад діяльності Комісії партійного контролю при ЦК КПУ, що розглядала апеляції про поновлення в партії. Г. був виключений за те, що очолюючи  один з цукрових комбінатів він допустив “використання службового становища в корисливих цілях та незаконну витрату державних коштів”: обміняв свою стару корову на молоду та вигодовував свою свиню в господарстві підлеглого йому Відділу робітничого постачання (рос. Отдел рабочего снабжения). Крім того, утримував двох осіб понад штат та переслідував головну бухгалтерку свого комбінату за викриття його зловживань. У провину Г. також ставився продаж цукру за заниженою ціною, що виглядає дещо дивно. Ймовірно, завдяки директору цей штучно здешевлений цукор опинявся в руках у спекулянтів, які після продажу товару на “чорному...
icon
Незаконне спорудження дач у Херсоні, 1970
Задоволення базових потреб радянських громадян підвищувало вимогливість до якості життя, одним з показників якого став комфортний відпочинок. Номенклатура стала активним учасником процесу "створення садівницьких товариств" – виділення робітникам заводів і фабрик земельних ділянок для занять садівництвом і городництвом. Утім, "херсонська справа", що прогриміла на всю республіку, свідчить про те, що її цікавила не стільки городина, скільки комфорт. Замість дозволеного будівництва "споруд літнього типу" номенклатура вдавалася до зведення "капітальних цегляних будинків-дач великих розмірів, нерідко з опаленням". Шкода полягала не лише в порушенні урядової постанови 1960 року про заборону будівництва дач, а й у незаконному використанні гостродефіцитних матеріалів та залученні службового транспорту і підлеглих працівників. У Херсоні до будівництва дач на березі річки, місці масового...
icon
Корупція в Коломиї Станіславської (Івано-Франківської) області, 1962
На початку 1960-х українська прокуратура звітувала в ЦК КПУ про “викриті групи крупних розкрадачів соціалістичної власності та хабарників, які довгий час орудовали в ряді систем народного господарства”. Масштаб тіньових доходів фігурантів вражає: у ході слідства по чотирьох справах було вилучено сотні тисяч рублів, одноповерхові будинки, кілограми золота, десятки легкових автомобілів тощо. Таке багатство стало можливим завдяки розвиненій “тіньовій економіці”. Попри завищені господарські плани, суворий контроль за ресурсами та одержавлену торгівлю, винахідливі виробничники завжди могли накопичити “надлишкову” продукцію, яку спрямовували на власний комфорт і забезпечення покровительства. Боротьба з хабарництвом та “розкраданням народного добра”, що розгорнулася у 1963–1964 роках, принесла не менші успіхи. Прокурорська інформація в ЦК КПУ про зловживання і хабарництво на Коломийській гардинній...
Показати ще Згорнути все

Зображення (0)

Показати ще Згорнути все

Відео (0)

Показати ще Згорнути все

Аудіо (0)

Показати ще Згорнути все
Над матеріалом працювали:
Дослідження, коментар

Віктор Крупина

Набір тексту джерела

Віктор Крупина

Коментарі та обговорення