Підтримати
вул. акад. Богомольця 6Львів 79005, Україна
Тел.: +38-032-275-17-34
E-mail: [email protected]

Наведені тут листи належать до листування родини Глинських: греко-католицького священика Ісидора Глинського, його матері Юлії Глинської (з Білинських) та економки в домі Ісидора, Анастасії Кузик. У них, серед іншого, обговорюються святкові меню храмових празників у галицькому селі Буцнів поблизу Тернополя, в якому Ісидор Глинський був парохом впродовж 1887-1931 років. Авторкою перших двох листів, датованих приблизно 1890-1892 рр. є Юлія Глинська, вдова по священику Купріяну Глинському, мати Ісидора, яка мешкала в Чернелеві-Руському. Написані вони українською мовою, переданою латинкою. Вибір абетки імовірно диктувала отримана польською освіта Глинської. Третій наведений тут лист належить Анастасії Кузик, багаторічній управительці господарства Ісидора Глинського щонайменше від початку 1890-х до 1931 року. Її письмо є унікальним свідченням тогочасного локального галицького українського говору.

Назва:

Галицька святкова кухня в листах родини Глинських, 1890-1920-ті

Автор:
Юлія Глинська, Анастасія Кузик
Рік:
1890-1892, 1926
Джерело:
ЛННБ ім. В. Стефаника, відділ рукописів, 159, 660 п. 43, арк. 5-6; Там само. 159, 175 п. 8, арк. 44-45.
Мова оригіналу:
Українська

Листи Юлії Глинської та Анастасії Кузик, економки  в домі священика Ісидора Глинського з приводу прийдешнього празника в селі Буцнів
(*правопис збережено)

Лист 1, без дати, орієнтовно 1890-1892 рр.

Moja Nastiu!

Bułam wczera w Ternopoły i kupyłam piatdesiat ohyrkiw, kotri zaraz nakwaszu. A Ty jak choczesz na mizeryju, to sobi kupy kilko treba.

Kalafiory ja w piatnyciu kuplu.

Mozkiw choć zo 4. obstaluj abo w Moszkowoji, abo jak zroby, aby Ty mała na pewno.

Rakiw prywezu, a sunyci obstaluwałam. Horochu prywezu. Smetany, smetanky, dwa kilo masla prywezu.

Chlib stołowyj speczu. Jakby ne wdawsia, to kuplu w misti.

Ja pysała do Jegomostia [1], ałe meni ne widpysały, czy Ty majesz kaczky molodi na pasztet? Woźmy dwi telaczi wontrubky do pasztetu. Woźmy kilo migdaliw na ozszadu.

W piatnyciu pryjide kuchar i kucharycha Julka, po stil. Czomu ksiądz [2] ne napyszut, czy maju owes prywesty?

Czy prywesty szklanok i szklanoсzok, bo maju z kilka ładnych?

Może szcze szczo treba, nechaj zaraz napyszut, bo ja ne możu znaty.

W piatnyciu bude fira, aby buw paszport na tela.

Hrybiw kupy.

Z resztoju jak tam sama mizkujesz tak roby, bo ja ne wsio znaju, szczo Wam treba?

J. Hlyńska

Прочитання:

Моя Настю!

Я була вчора в Тернополі і купила 50 огірків, які негайно ж наквашу. Ти якщо хочеш на мізерію то купи собі скільки треба.

Цвітну капусту я в п’ятницю куплю.

Мізки хоча б 4 замов або в Мошкової (жінки Мошка), або як хочеш зроби, щоб ти точно їх мала.

Раків я привезу, суниці замовила. Горох привезу. Сметану, вершки, два кілограми масла привезу.

Столовий хліб спечу. Якщо б він не вдався, то куплю в місті.

Я писала до Отця, але він мені не відписав. Чи Ти маєш молоді качки на паштет? Візьми дві телячі печінки до паштету. Візьми кілограм мигдалю на ozszadu (?).

В п’ятницю приїде кухар і кухарка Юлька, по стіл. Чому ксьондз не написав, чи маю привести овес?

Чи привести склянки і скляночки, бо маю дуже гарні?

Може ще треба щось, нехай зараз же напишуть, бо я не можу цього знати.

В п’ятницю буде віз, щоб був паспорт na tela (?)

Купи грибів.

Зрештою як там сама вважаєш за потрібне, бо я не все знаю, що вам потрібно?

Ю. Глинська

 

Лист 2, без дати, у відповідь попередньому

Nastuniu!

Posyłaju Tobi kuchara. Moze obazinoczkiw abo moze szczo przyhotuje, a Ty abo sama pojidesz abo koho piszlesz pokupyty w Ternopoly: chliba, bryndzi, sływok i toho wsioho szczo uważajesz, szczo potribno: andrutiv, mozkiw. A możeby Pan pojichały? Posyłaju chliba 5. bohanciw, a smetany i smetanky ne bahato, bo korowy ne dojatsia. Ne treba kalafioriw jak budut pidpeńky, zresztoju jak sama miskujesz. Chto poide, nechaj spiszytsia, bo choczu, szczob koni na nicz do Czernewa szcze wernuly. Ja pryjidu troszky piznisze. Jak by ja ichała czerez Ternopil a Ty buła, to by fira sobi widjichała a ja by Tebe wziała.

Прочитання:

Настю!

Посилаю Тобі кухара. Може obazinoczkiw (?) або можливо щось інше приготує, а Ти або сама поїдеш або когось відправиш за покупками до Тернополя: хлібом, бринзою, сливками і тим всім, що вважаєш за потрібне: андрутами, мізками. А може би Пан поїхали? Посилаю 5 буханців хліба, сметани і вершків не багато, бо корови не дояться (дають молока). Не треба цвітної капусти якщо будуть підпеньки, зрештою як сама вирішиш. Хто поїде, нехай поспішає, бо я хочу щоб коні на ніч повернулися до Чернева (Чернелів-Руський). Я приїду трошки пізніше. Якщо я їхатиму через Тернопіль, а Ти будеш там, то би віз собі поїхав а я б Тебе узяла.

Лист Анастасії Кузик до Ісидора Глинського про відбутий празник у селі Буцнів 1926 року
(*правопис збережено)

пр.[ийшов] 19/7 (дописано простим олівцем напочатку сторінки)

Славай. Сусу. Христу. От заледви. зібралася писати так нима часу хот плачи риботи прид празнику багато а по празнику ще білши нім то до порятку привести ату така спека що (тут і наді по тексту підкреслено олівцем) годі витримати нині читвер рано пятнацітого липня вже рану було дваціт оден степин тепла ащо буде вполудни пасіка поправилася в жетгнулисмо трирази потроха то так рахую на сто пядисят літир дала до Ігровиці пядисат літир а сто літир маю вдома али маю надію що Бог даст білши дужи хороші дни напасіку деколи дощ перейди али зараз погода на Петра дужи був  ден хороший а вичиром дощ рану вівторок погода горячо всериду крутилисьмо мед впятницу знов будемо тягнути як Бог позволит то буде шіснацітого. або сімнацітого. всуботу будут зачинали жито жати.

а на Празник то еґосмосц знают хто був відбулося нисогірши абулоби ще ліпши якби еґомост вдома али що робити їдла було досит чвиртівка пива до вобіду як грім вдарив так нистало вина нидала бо булиби випили зоштири фляшки а я нидала нічого тілко вниділю довичері одну фляшку випили. Отец канонік Глуховецки бойко і сотрудник злуки. Маруся [3] хотіла лишити свої хлопчиска я нато нипристала троха була зла али я собі нічо стого ниробила забрала всіх домів. Внас всо постарому Івас возит глину до Маринчиної хати а реєнт вполи коло бураків васил повів турка купати щойно привів Фрицка вже викупаного али так плаче бо ще хоче піти купатися. Вонс небув просив його его Отец глуховцки і Вотец Канонік також просили і небув али чиристо празник був. Ще напишу що було наобід був росіл добрий так мині казали бо я ни знаю бо нилишили дямени поросолі паштиціки котрих Пани Бачинска ще вкухни зїла шіст нім дійшли до виликого стола то в першім покою зісвоєм ксонизом зліли  ще щіт і все хвалили що дуже добрі потім полядвица волова змолодими бараболями і салатов далі карафійли горох морква ґалирета далі єндик курита скопотом лиґуміна чорна кава конец.

їцко побиває маринчину хату бляхов ще троха обложити глинов і вже буде готова хата. вечр сема година сімнаціт типла. от читвер пополудни сисалам лист і малам вислати напошту али чогсям тк змучина гадаю положуся трошки тай зараз встану допишу тай пішлу тим часомь заснула тай спізнила пошту троха було ниприймно бо оден ден

тим часом слухаю всі звони звонят о хтос помер питаю то померла Городинскоі Мама вишла нагород сіла піт студолу до сонця і там вмерла сами низнают як довго лижала похорон шіснацітого завтра. а що ті майстри що кінчили дяківку то Пан Конашовский написав квіт натих пятнаціт доларів. залскова ще нибула Отця Каноніка рент прийшов вдмрця (від мрця?) що ходив читати пслтиру чосму завернина голова дуже витко жалує занибішков пішов спати. Пздоровляю і цілую руці. в нас далі погода.

Поздоровленя Вітвсіх домашних. копто вже вдома були еґомост бо такой вже кучно али цілком здорові.

 

Прочитання:

Надійшов 19 липня

Слава Ісусу Христу. От щойно тепер зібралася написати листа бо так немає часу, хоч плач. Роботи перед празником багато, а після празнику ще більше поки порядок наведеш. А тут ще така спека, що годі витримати. Сьогодні четвер п’ятнадцятого липня зранку вже 21 градус тепла а що буде в полудень. Пасіка стала кращою, ми вже три рази по трохи забирали з вуликів мед. Я так підрахувала, що в сумі пасіка принесла сто п’ятдесят літрів меду. Дала до Ігровиці (село в Тернопільській області)  п’ятдесят літрів, сто літрів маю вдома, але маю надію Бог дасть більше. Дуже хороші дні для пасіки. Деколи перейде дощ, але потім одразу погода. На Петра був дуже хороший день, а ввечері дощ. Рано у вівторок погода була гаряча. В середу ми крутили мед. В п’ятницю знов будемо вибирати мед як Бог дозволить. То буде шістнадцятого, або сімнадцятого. В суботу будуть починати жати жито.

На Празник то Отець знає хто був. Відбулося несогірше (незле, добре), а було б ще краще якби отець був вдома, але що поробиш. Їжі було досить. Чвертівка пива до обіду як грім вдарив так не стало. Вина я не дала бо були б випили десь зо 4 пляшки, а я не дала нічого. Тільки в неділю одну пляшку випили. Отець канонік Глуховецький, Бойко, і сотрудник (священик який призначався єпархіальним єпископом для допомоги парохові) з Луки (село в Тернопільській області). Маруся хотіла залишити свої хлопчиська, я на те не погодилася. Вона була трохи зла, але я з того не переймалася. Вона забрала всіх додому. У нас все по-старому. Івась возить глину до Маринчиної хати. Реєнт у полі коло буряків. Василь повів Турка купати. Щойно привів Фрицка вже викупаного, але так плаче бо хоче ще піти купатися. Вонс не був. Просив його отець Глуховецький і отець Канонік також просили і не був. Але зате празник був. Ще напишу що було на обід. Росіл був добрий. Так мені казали, бо я не знаю, бо для мене не залишили. Після білу паштетики (маленькі начинені паштетом пиріжки, запечені), яких пані Бачинська ще в кухні з’їла 6 штук. Ще перед тим, як вони дійшли до великого стола, в першій кімнаті зі своїм ксьондзом (чоловіком) з’їли ще 6. І повсякчас хвалили, що дуже добрі. Потім волова полядвиця з молодою картоплею і салатом. Далі цвітна капуста, горох, морква, ґалерета. Далі індичка, курята з компотом, ляґуміна, чорна кава. Конець.

Їцько оббиває Маринчину хату бляхою. Ще трохи обложити глиною і вже буде готова хата. Вечір, сьома година, сімнадцять градусів тепла. От в четвер після обіду я писала листа і мала його вислати на пошту, але чомусь була така втомлена. Гадаю собі піду трошки приляжу тай зараз же встану допишу тай надішлю. Тим часом заснула тай запізнилася на пошту. Трохи було неприємно, бо один день (прогавила).

Тим часом слухаю всі дзвони дзвонять о хтось помер. Питаю. То померла Городинскої Мама, вийшла на город, сіла під стодолою до сонця і там вмерла. Самі не знають як довго вона лежала. Похорон шістнадцятого завтра. А що ті майстри, що кінчили дяківку. То пан Конашовский написав квіт  на тих 15 доларів. Заліскова ще не була (в) отця Каноніка. Рент прийшов від мерця, ходив читати псалтир. Чогось йому дуже завернена голова. Дуже видно жаліє за небіжкою. Пішов спати. Поздоровляю і цілую руці. В нас далі погода.

Поздоровлення від всіх домашніх. Якби вже отець був вдома, бо так вже скучно. Але цілком здорові.

 

Примітки:

[1] і [2] Йдеться про Ісидора Глинського, так його називала мати Юлія в листах до Анастасії Кузик.

[3] Йдеться про Марію Кузик, в заміжжі Вонс, доньку Анастасії.

Пов'язані першоджерела:

Документи (1)

icon
Перелік страв з меню їдальні Вегетаріанського товариства в Одесі з 6.05.1913 по 31.12.1913
Під час недовгого часу своєї роботи в одеській вегетаріанській їдальні Дженні Шульц разом з кухарем склали меню на щодень. Складно сказати, чи змінювалися щоденні меню, і наскільки змінювалися, після відʼїзду Шульц, адже самих текстів меню знайдено не було. Так само неможливо сказати, наскільки перелік страв відображає гастрономічну концепцію Дженні Шульц, адже туди входять і страви з періоду після її відʼїзду. Цей скорочений перелік страв вперше увійшов у наукове користування зі статтею Юлії Малицької. Це джерело перекладене і опубліковане та заслуговує на окреме дослідження. Воно ілюструє широкий вибір страв європейської кухні, які готувалися і подавалися у їдальні Одеського вегетаріанського товариства. Меню записане з певними неточностями у написанні назв деяких страв. Дженні Шульц, знана шефиня-вегетаріанка...
Показати ще Згорнути все

Зображення (0)

Показати ще Згорнути все

Відео (0)

Показати ще Згорнути все

Аудіо (0)

Показати ще Згорнути все
Над матеріалом працювали:
Розчитування джерела

Іванна Черчович

Фото

ЛННБ ім. В. Стефаника, відділ рукописів

Коментарі та обговорення