Підтримати
вул. акад. Богомольця 6Львів 79005, Україна
Тел.: +38-032-275-17-34
E-mail: [email protected]
Зображення до Архів і війна: Інтерв’ю з Олександром Черемісіним

Архів і війна: Інтерв’ю з Олександром Черемісіним

Дата публікації 13.04.2023

І: Олександре, вітаю! Дякую, що знайшли час зустрітися. Я трохи розкажу про причинок цієї розмови. Ним стали Ваші фотографій з архіву Сімферополя, документами якого Ви поділилися з освітньою платформою напередодні. Моє око зачепили дати Ваших фотографій. Вгледівши 20-ті числа лютого 2014 року в правому кутку фотографованих документів, стало цікаво, що Ви, як дослідник, історик, тоді відчували. Чи мали підозру, що шукаючи в кримському архіві за минулим – міським самоврядування Південної України в ХІХ столітті, Вашою профільною дисертаційною темою, – Ви поневолі стали безпосереднім свідком історії століття ХХІ-го, і початку російської війни проти України,  що з появою перших на півострові “зелених чоловічків” розгорталася за архівними вікнами. 

Але все по-порядку. Почнемо спочатку. Розкажіть, будь ласка, про ваше рідне місто Херсон кінця 2013-го і початку 2014-го, яким Ви його запам’ятали?  

О. Херсон, зима 2013-14 роки – це такі неспокійні часи, як, в принципі, по всій країні. В листопаді почались події, які призвели до революції Гідності. В Херсоні відчувалось, що щось гряде, але не настільки масово, не настільки істерично. Деякі активісти, звичайно, збиралися під облдержадміністрацію, влаштовували мітинги. Але на той час вони не були багатолюдними. По хроніках і по відео ми бачили, як одночасно і в Миколаєві збирались мітинги. В Херсоні вони були більш людні. Але, в порівнянні з іншими містами, особливо Західної України, це були невеличкі мітинги. Також пам’ятаю, був момент, приїздили і навіть привозили спеціальних “тітушок” із Харкова для того, щоб Херсонський мітинг розганяти.

Всі структури, інститути працювали, навчальні заклади працювали, медичні заклади працювали; все у штатному режимі. Звичайно, більшість херсонців підтримували проукраїнську позицію. З тим, як почались наприкінці лютого – на початку березня активні дії по анексії Криму, і на Донбасі, то все більше містян підключилися до захисту проукраїнської позиції. Всі будинки просто майоріли українськими прапорами. І нікому, більш як на 75% за особистими спостереженнями, не хотілося такого, що відбувалось в Криму і на Донбасі, на території Херсону і Херсонщини. Меншість, яка скучила за заводами, які існували в Радянському Союзі, там щось виступала. Це вік був 70+. І майже нікому із молодого, середнього покоління, в принципі, цього і не хотілося. І після анексії Криму, коли відбулись події на Донбасі і вже квітень-травень більш-менш стало зрозуміло, що Херсонщину така доля обійде, тоді всі видихнули з полегшенням. Мовляв, Слава Богу, що такого в Херсоні немає, ми залишились в Україні і будемо спокійно далі так і жити. Здебільшого такий спокій царював і до минулого року – до кінця лютого 2022 року.

І. Поговорімо про Вашу роботу в архіві, який тепер недоступний для українських дослідників, – Державний Архів в Автономній республіці Крим. Ця робота припала на активний період російської окупації півострова. З якою дослідницькою темою Ви туди вирушили? 

О. В цей період я працював над докторською дисертацією «Міське самоврядування на Півдні України в кінці XVIII – на початку XX століть». Це відбувалось на базі Запорізького національного університету, де я був у докторантурі. Моїм консультантом був професор, доктор історичних наук Федір Григорович Турченко. Його доньці – Галині Федорівні судилося двічі побувати в мене опонентом [посмішка]. Спочатку на захисті кандидатської дисертації, потім і на захисті докторської дисертації, в 2007 і 2017-му відповідно. Для дисертації я спочатку від’їздив і відвідав архіви Херсона, Миколаєва, Одеси, Кропивницького. А далі планував відвідати архів Автономної Республіки Крим в Сімферополі. До цієї справи я підійшов навесні-влітку 2013 року. Спочатку передивився сайт архіву і зрозумів, що там багато цікавий для моєї теми джерел. Кожне місто мало свій фонд, а в цьому фонді було по 6, 8, 10, 12 описів. І по Севастополю, і по Сімферополю, і по Ялті, і по Алушті, і по Алупці, Феодосії, Керчі. Найбільш великими фондами були Сімферопольський, Севастопольський і Керченський. Більш дрібними за кількістю документів – Феодосія, Бахчисарай, Карасубазар (Білогірськ з 1944 р., прим.). Тобто, майже кожне місто там володіло окремим своїм фондом, з тисячами одиниць зберігання. 

Перший раз приїхав в архів Сімферополя в червні 2013-го. Одразу зрозумів, що цей архів користується шаленою популярністю. Запам’ятався такий випадок. Коли зранку приїхав з Херсонського потяга, зайняв чергу в читальний зал. Одна жінка, як потім виявилося, дослідниця з Армянську, влаштувала невеличкий кіпіш. На прохідній почала доводити вахтеру, що їй потрібно в перших рядах заходити, тому що вона не місцева, має перевагу, приїхала з Армянська. Вахтер пояснював: «Тут все одно по черзі, звідки б Ви б не приїхали, черга для всіх однакова». А потім я сказав їй, що: «В принципі, може трішечки заспокоїтися, тому що я теж не місцевий і навіть далі приїхав, із Херсону, а по відстані це далі». А потім долучилися ще два чоловіка, сказали: «Що ви тут сперечаєтесь по відстані. Ми взагалі з Росії приїхали. І теж, в принципі, в загальній черзі стоїмо». Ну в результаті всі зацікавлені особи потрапили до читального залу.

З цього часу пам’ятаю одну цікаву розмову, почуту в кав’ярні біля залізничного вокзалу, коди я заходив перекусити ввечері перед дорогою додому в Херсон. Приблизно це було або кінець вересня, або напочатку жовтня (2013, прим.). Зіштовхнувся я там з однією компанією чоловіків. Саме робив замовлення, кажучи офіціантці: «А можете ще принести те-те-те?» Ну, вона така: «Да-да-да, зараз принесу». І ці чоловіки, поруч за столиком, звернули на мене увагу. І один такий каже: «Ну, що ти так, типу, не так треба до офіціантки звертатись. Треба отак от: «Слыш, ты, коза. Ану принеси мне то-то-то. И быстро, я тебе сказал». Через пару хвилин по розмові, бо вони так достатньо голосно розмовляли, я зрозумів, що вони місцеві хлопці, і їздять в Росію працювати. Ну, і один такий потім каже: «Хлопці я тут викупив одну тему. Одна знаюча людина мені сказала, що вже зовсім скоро не потрібно нам буде нікуди їздити в Росію працювати. Росія прийде суди і ми тут на місці будемо і працювати, і нормально заробляти. Так що, готуємося до змін». Я так зрозумів, що зміни якісь грядуть і дуже неприємні.

Збагнув також, що достатньо скоро прийде такий час, що, в принципі, я вже цих документів можу не побачити, то треба їх швидше копіювати. І вже от з жовтня я почав  замовляти в архіві документи з тим, аби їх фотографувати повністю, не лише точково, як доти. Архів давав можливість копіювання,  але спочатку потрібно було отримати у завідувача читального залу спеціальну виписку на оплату, і відповідно оплатити за цю послугу в банку. Черги в сімферопольські Приват-банки, де я звично оплачував за архівні фотокопії, з осені 2013 року помітно збільшилися. Це було важко не помітити, люди масово брали кредити. Через те, аби не стояти в кілометрових чергах, довелося Приват-банк поміняти на УкрСиббанк і платити за архівні копії там. Він користувався меншою популярністю, бо там була більша комісія. 

І. А чи помітили Ви якісь зміни в архіві?

О. По кількості відвідувачів в архіві змін не було. Тобто, що як влітку багато туди людей приходило, так і восени, і взимку потрібно було «не ловити гав», а швиденько з залізничного вокзалу бігти, щоб встигнути собі зайняти чергу. Іноді завідувачка читального залу,  – до слова кримська татарка, імені я, на жаль, не запам’ятав, – звільняла для мене свій робочий стіл, а сама просто ходила по читальному залу. Коли в листопаді і грудні почались процеси і стало зрозуміло до чого це все йде, я почав, як скажений, фотографувати все, без особливого розбору. Тому що, коли ще Януковича обирали, я розумів, що добром це все не закінчиться. І студентам ще казав, що не треба голосувати, бо самі пошкодуєте, в принципі. Спочатку там кричали перед виборами 2010 року: «Та, що Ви там розумієте, що ви Ванга там якась нова, чи що?» Буквально, через півроку вже і студенти зрозуміли, що не туди потрапили, і вже не такими веселими були. І я їм знов кажу: «Ну, що? Тепер ви задоволені?» Такі: «Тепер – ні. Ото Ви праві були, Олександр Вікторович». «Ну, ото, – кажу, – слухать треба було».

В лютому (2014-го, прим.) вперше зустрівся з так званими “зеленими чоловічками”, які ходили по місту, по Сімферополю. Ходили просто «чемно», так би мовити, ні до кого не чіплялися. По деяким спостереженням помітив, що, в принципі, місцеві достатньо доброзичливо до цього відносилися. Багато хто підходив до них, казав: «Ой, спасибо, що ви нас защищаете». Ну, я звичайно, з ними не спілкувався, тому що взагалі бажання не було.  Я так більше ще боявся, щоб не звернули на мене увагу, не почали щось виясняти. Без жодних знаків, в масках, касках, одяг такий весь зелений, не по розміру – більший, ніж вони самі. Найбільше я їх бачив, звичайно, на залізничному вокзалі. Вони просто, як патруль ходили. Як наші поліцейські іноді по дві-три людини ходять, так і вони ходили. Можна було навіть годинники за ними звіряти. Одного разу бачив їх біля архіву, в центрі якраз прогулювались. Бачив тільки, що місцеві самі до них підходили, деякі руки пожимали, деякі знайомими якимись виявилися, і так далі.

І: Чи заходили ці “зелені чоловічки” в архів?

О. Всередині архіву їх не було. Тобто там спокійна абсолютна атмосфера царювала. По архіву не було помітно, що щось взагалі відбувається протягом всього періоду. Тобто, як січень-лютий – штатний режим роботи, так само і влітку, і восени 2013 року. Ніяких нервів, ніяких улюлюкань, штатний режим роботи.

І: Яким був Ваш останній візит на Кримський півострів, чи пам’ятаєте? 

О. Пам’ятаю добре, 21-го лютого, там здається по фотографіях ще видно. Спокійно все було. Єдине,  що я нервував,  аби до мене ніхто не причепився. Останній раз, пам’ятаю, «зелених чоловічків» бачив, коли робив посадку на потяг. Потім дізнався, що він був передостанній, або останній з Криму до Херсону, в Україну.  Я так нервував, хоч би встигнути. Ну, Слава Богу, встиг.

I. Що було потім, на цьому Ваша архівна експедиція не закінчилася?

О. Потім я вирішив їхати в архіви Донецька і Луганська; думав ще встигну. І до Донецьку дійсно встиг. Це відбулося в лютому 2014-го року. Спокійне місто було, ніби нічого, в принципі, не віщувало якихось поганих речей. Все спокійно, все стабільно. От подивився по карті, архів знаходиться дуже близько від автовокзалу. Тому що туди я вже їхав автобусом, спочатку до Запоріжжя, а потім з Запоріжжя пересідав на автобус, тому що потяги туди не ходили. Взагалі, за розкладом з Херсону прямого потяга на Донецьк не було. В Донецьку будівля архіву (йдеться про Державний архів Донецької області, прим.) була не в найкращому стані, старий фонд XIX століття, будиночок обшарпаний, понівечений. Я навіть спочатку засумнівався взагалі, що то архів, подумав, що кудись не туди потрапив. Заходжу, там пусто, сидить тільки одна завідувачка читального залу. Я замовив справи. Сказали за два-три дні приїжджати, замовлення буде готове. Ну добре, думаю, якщо більше там робити нічого, піду пройдусь по місту. Раз в центрі, думаю, подивлюсь стадіон. Оцей же ж відомий «Донбас-Арена». Я там пройшовся, зробив фотографії. Відмітив собі із такого особливого – стояли на відстані декількох кілометрів один від одного одні і ті самі скриньки з газетами. Ну, як от знаєте, по всіх містах стоять євангелісти з такими табличками і газети роздають. Ну, так само от стояли російські агітатори і роздавали проросійські газети. Людей там проходило мало, щось брали в них, черг я до них не помітив.

І: По чому було видно, що це російські агітатори? 

O. Вони стояли, а перед ними великі такі стопи газет. Газети російські. Я так подивився краєм ока: «За Россию», «За матушку», «Мы – Донбас», «Мы – русский народ» –  такого от характеру. Потім зайшов в парк, там ще кукурудза варена продавалася, взяв. Поспостерігав за рухом потягів. Відмітив, що багато вугілля возять туди-сюди, просто рух не зупиняється. Подивився, пройшовся, пора додому – на автобус. І потім через декілька днів знову приїхав. Там знову-таки в читальному залі нікого. Я так зрозумів, він особливою популярністю не користувався. За три приїзди, останній десь 23-24 лютого був, зробив копії. Коли повертався автобусом з Донецьку до Запоріжжя, десь посередині ночі, ми вже в’їхали на територію Запорізької області, дружина телефонує, каже: «Ти де?» Я кажу: «Та от їду, до Запоріжжя під’їжджаємо». Вона така: «Ну, Слава Богу, бо в Донецьку вже почалося». Я ще потім розмірковував, 1-2 березня, чи не їхати в Луганськ, в архів. Потім вирішив не їду, почекаю кращого моменту. Кращого моменту, знаємо вже, не настало.

Про Донецький архів я знову почув, здається 2017-го. Колега, Євген Вдовиченко, розповідав про одного хлопця, який  був у полоні у русаків [росіян], і його тримали якраз у будівлі обласного архіву. І той казав – «Що архіву там вже, все, немає. Його перетворили на в’язницю, вже ніяких документів, нічого в сховищах немає, все порожньо»[1]. Тому хлопцеві якось вдалося втекти звідти. Він деякий час за Донецьком в якомусь селі ще ховався, у місцевих. Місцеві його приховали від місцевих бойовиків і русні. І ці місцеві сільські мешканці йому запропонували навіть залишитись. Одяг йому дали, один за племінника свого видавав, якщо були якісь перевірки. Наче прокотило. І він там пару тижнів відсидівся. Казав, що пропонували йому назавжди залишитися. Тільки місцевий попередив: «От у нас особливість є одна невеличка, ми тут бухаєм по-чорному. Тому треба тримати марку, щоб нічого поганого не подумали оточуючі». Той сказав, що ні, це не моя тема. І через деякий час вийшов вже до ЗСУ.

І: Ви, як дослідник історії ХІХ століття, працювали в архівах, коли історія XXI століття творилася паралельно за вікном. Чи Ви тоді думали про історизм цього моменту?

О: Знаєте, сказати чесно, на той момент ще не відчувалось такого, що відбуваються глобальні історичні зміни. Очікував і навіть прогнозував, що буде кінець Януковича. Але, чесно, не очікував, що зміни набудуть такого розмаху, і настільки це все буде серйозно і страшно. Цінність цих документів для мене стала зрозуміла вже після окупації, я тоді зрозумів, що українські дослідники їх не побачать, або взагалі, або нескоро…

 

[1] У 2014 році Державний архів Донецької області без документів переміщено в Костянтинівку, а його фонди залишилися у новоствореному «Держархіві ДНР».

 

Інтерв’ю записане 31 серпня 2023 року. Розмовляла Іванна Черчович. 

Пов'язані першоджерела:

Документи (2)

Зображення до Матеріали щодо міського самоврядування Сімферополя за 1891 рік
Матеріали щодо міського самоврядування Сімферополя за 1891 рік
У Російській імперії міське самоврядування з кінця XVIII ст. функціонувало на основі «Жалуваної грамоти» 1785 р. За нею міська влада поділялась на міську думу (розпорядчий орган влади) і шестигласну думу (виконавчий орган). Очолював обидві думи міський голова. На початку XIX ст. міське самоврядування переживало кризу, пов'язану з надмірною адміністративною опікою центральної влади, відтак свого поширення набув так званий «муніципальний рух» з вимогами зменшення такої опіки. У 1870 р. відбулася реформа міського управління, за якою міське самоврядування отримало деяку самостійність. Його структура, як результат, дещо змінилась. Відтоді розпорядчим органом влади стала загальна дума, а її виконавчим органом – міська управа. Однак зберігся дуже незручний рудимент про те, що очолювати обидві гілки міської влади мав...
Зображення до Уривок зі “Списків населених місць. Херсонська губернія” за 1868 рік
Уривок зі “Списків населених місць. Херсонська губернія” за 1868 рік
"Списки населених місць" видавались Центральним статистичним комітетом Російської імперії у 1860-1880-х роках. Кожен випуск присвячувався окремій губернії. У ньому розміщувалась інформація про географічне і природниче становище краю та його історію. Був поданий повний перелік населених пунктів губернії за абетковим принципом, згідно штатного розподілу із статистичними матеріалами про кожен. "Списки" містили інформацію про: кількість мешканців; їх розподіл за соціальними і національним складом; кількість будинків; кількість церков і навчальних закладів; базарів і ринків; фабрик, заводів і мануфактур; поштових відділень тощо. Поданий тут приклад - збірник, присвячений Херсонській губернії. Його видали у 1868 р., але матеріали, розміщені в ньому, були зібрані раніше, і відображають стан краю станом на 1859 р. тобто, до офіційної ліквідації кріпосної залежності....
Показати ще Згорнути все

Зображення (0)

Показати ще Згорнути все

Відео (0)

Показати ще Згорнути все

Аудіо (0)

Показати ще Згорнути все
Коментарі та обговорення